Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Italská koalice a Macron v Cáchách

Názory

  13:17
Lídři levicově populistického Hnutí pěti hvězd a pravicové a antiimigrační Ligy severu již zadali svým místopředsedům, aby založili podvýbory, které budou projednávat detaily a specifika jednotlivých kapitol a politik koaliční spolupráce. Práce na velké koalici v Itálii tedy výrazně pokročily. Lídři Luigi Di Maio a Matteo Salvini se včera sešli a požádali italského prezidenta Sergia Mattarellu o další tři dny na jednání.

Jednatřicetiletý lídr Hnutí pět hvězd Luigi Di Maio (vpravo) a zakladatel hnutí Beppe Grillo při závěrečném večeru kampaně. foto: ČTK

Co se dosud ví? Obě strany jsou programově velmi odlišné, ale najdou i dostatek společného materiálu pro radikální legislativní agendu. Neutrálním premiérem by měl být kariérní diplomat Giampiero Massolo, který je akceptovatelný pro obě strany. Ten bude podle serveru Eurointelligence.com frontmanem, ale reálná moc zůstane u politických lídrů, tedy u Di Maia a Salviniho.

List Corriere della Sera přišel se seznamem legislativních priorit nové vlády. Odehraje se zjevně největší zemětřesení v italském ekonomickém systému.

1. Bude zrušena penzijní reforma bývalého technokratického premiéra Maria Montiho.

2. Bude zavedena rovná daň pro firmy a fyzické osoby, celkově přijde velké snížení daní.

3. Bude zadána studie na zavedení paralelní měny opírající se o budoucí daňové příjmy (radikální myšlenka bývalého řeckého ministra financí Varufakise). Je diskutabilní, zda to bude znamenat porušení fiskálních pravidel EU a zda to je otevření cesty k vystoupení z eurozóny. Referendum o vystoupení Itálie z eurozóny ale Hnutí pěti hvězd odmítá, Liga severu je v tomto ohledu radikálnější.

4. Bude představen občanský příjem, tedy základní nepodmíněný příjem, velký požadavek Hnutí pěti hvězd.

Dále se má snižovat byrokracie, odstraňovat se mají regulace, efektivně se má bojovat s korupcí a má se zastavit ilegální migrace.

Obě strany dohromady mají v italském parlamentu 347 hlasů (316 je většina) a v Senátu 167 hlasů (161 je většina).

V Bruselu jsou znepokojeni především Ligou severu, která v Evropském parlamentu sdílí frakci s Marine Le Penovou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl včera v Cáchách patetickou řeč. Nacionalisté a demagogové mluví jasným jazykem a je prý třeba na ně reagovat také jasným jazykem. Macron představil čtyři přikázání pro Evropu: nebýt slabý, nebýt rozdělený, nebát se a nečekat.

Macron opět žádal zavedení funkce evropského ministra financí a fondu pro horší počasí, vizi Evropy na dalších 30 let a změnu základních smluv. Žádal německou solidaritu a varoval před německým fetišismem rozpočtových a obchodních přebytků.

Když to shrneme, vůbec Němce nešetřil. Merkelová nehnula brvou, připomněla Macronovi, že mu bylo teprve třináct, když skončila studená válka, dala najevo, že ona je šéf a Macron nováček, a – věrná svému stylu – zůstala obsahově zcela vágní. Ani Macron sice není příliš konkrétní, podle Spiegelu Online je ale energický, mladý a ambiciózní, což kontrastuje s Merkelovou, která reprezentuje odcházející éru. Jak to půjde dohromady?

Čtenáře Monitoru JM zvu na mezinárodní konferenci Výzvy pro Evropu, která se koná v pondělí 21. května, i na přidruženou debatu o V4 a EU v neděli 20. května.

Debata Jana Macháčka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!