Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Jak je to s eurem a CEP

Názory

  13:13
PRAHA - Na serveru Bloombergu si všímají, že českého premiéra Andreje Babiše zaujala nedávná analýza německého think tanku Centrum pro evropskou politiku, z níž vyplývá, kdo z původních členů eurozóny na společné měně vydělal – a kdo prodělal.

„Nechci euro,“ tweetoval Babiš v úterý. „A všichni, co ho chtějí, by se měli podívat na analýzu německého CEP, které dělá dlouhodobé analýzy. Které země na euru vydělaly a které ne? Myslím, že budete překvapeni.“ 

Český premiér upozornil na analýzu, z níž vyplývá, že na euru zásadně vydělalo pouze Německo a Nizozemsko. Paper zpracovaný Alessandrem Gasparottim a Mathiasem Kullasem se týká pouze sedmi zemí, které přijaly euro jako první. Vychází z kontrafaktické analýzy, která bere v úvahu vývoj ekonomik, jež euro nepřijaly a před zavedením eura procházely podobnými trendy jako oněch sedm zemí, které euro přijaly. Prosperita je definována jako HDP na hlavu znásobený průměrnou spotřebou z období před přijetím eura.

Největším překvapením kontroverzní analýzy (skutečně to není exaktní věda, a už vůbec ne exaktní výpočet) není, že euro prospívá Nizozemsku nebo Německu, ale že prospělo Řecku, i když jen o fous. Též je jistým překvapením, jak strašlivě nevýhodné má být euro pro Francii. O analýzu se přou ekonomové zprava doleva, ti, kdo jsou pro euro i proti němu. V zásadě se nejedná o nic nového pod sluncem, americký ekonom a nobelista Joseph Stiglitz běžně a dlouhá léta demonstruje, že pro jižní křídlo Evropy je euro nevýhodné.

Podle komentátora Bloombergu Leonida Beršidského je ale příklad zemí střední a východní Evropy jiný. Jsou to fiskálně zodpovědné státy s nízkou inflací, jejichž průmysl je zcela integrovaný do výrobního řetězce blízkého Německa. Ani řízené oslabení české koruny v posledních letech výrazně nepomohlo českému vývozu, i když možná zabránilo deflaci. S devalvací, již používaly jižní státy před vstupem do eurozóny, se to vůbec nedá srovnávat.

Důvody, proč Babiš odmítá euro, jsou podle Beršidského politické: sedmdesát procent Čechů euro nechce – a český premiér prý hledá ekonomické důvody, do nichž by to zabalil.

Dodejme, že Češi mají rádi symboly své státnosti, jako je koruna. A korunu mají rádi také proto, že si ji nespojují s obdobím razantního oslabení měny, jak to se svou korunou zažili třeba Slováci.

Kdo u nás vyhlásí úprk do eurozóny, spáchá politickou sebevraždu, zvlášť budou-li jeho politické ambice velké. A když dostane do rukou „výpočty“ z prestižní instituce, těžko se divit, že je politicky využije.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!