Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Jak (ne)chytit koronavirus. Mějte okna otevřená!

Vozidlo záchranné služby v areálu dolu ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde začalo další plošné testování v souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19. foto: ČTK

Deník The Wall Street Journal informuje v dlouhém textu o tom, že půl roku po vypuknutí pandemie se mezi vědci konečně formuje konsenzus ohledně toho, jak se lidé mohou nakazit novým typem koronaviru.
  13:04

Vědci nyní říkají, že není úplně běžné nakazit se z kontaminovaného povrchu. Ani potkávání se s lidmi venku na čerstvém vzduchu k šíření viru moc nepřispívá.

Na vině jsou především blízké interakce mezi lidmi po delší časový úsek. Přeplněné místnosti, špatně větrané prostory, kde lidé hlasitě řvou a zpívají – to všechno zvyšuje riziko. Dodejme, že proto jsou natřískané kluby tak nebezpečné. Ne že by lidi nakazila zpívající kapela. Jde spíš o to, že v klubech a barech hraje nahlas hudba a lidé kolem stolu musejí řvát, aby se vůbec slyšeli (mimochodem, stejně huláká horník se sbíječkou – pozn. aut.).

Na základě tohoto konsenzu mohou vlády a místní autority budovat strategie na ochranu veřejného zdraví a fungování ekonomik, jako jsou instalace bariér z plexiskla, roušky v obchodech, dobré ventilační systémy a pokud možno otevřená okna, kde to jen trochu jde.

Rozsáhlé karantény zastavily šíření viru, ale už v nich nelze pokračovat. Musí se jít cestou cílených intervencí. Má se udržovat fyzická vzdálenost, do práce docházet nebo jezdit na kole, a pokud to lze, pořádat porady na čerstvém vzduchu. Obchody by mohly částečně prodávat venku a tak dále.

Je třeba soustředit se na domovy důchodců, sociální ústavy a chudé početné rodiny žijící v přeplněných bytech. Masivní testování je zásadní, ale to už je taková mantra.

Tolik WSJ. Tři naše poznámky: 

1. Lze si představit, že takhle nějak bude probíhat začátek školního roku. Ve třídách budou pořád otevřená okna. Ale co až se ochladí?

2. Nebylo chybou konstruovat všechny nové vlaky a autobusy tak, že v nich není možné otevřít okna? A co všechny ty skleněné kancelářské budovy? Ani tam často nejde otevřít jediné okno a ventilace mnohdy funguje mizerně.

3. Docela špatná zpráva pro hudebníky a divadelníky. Nyní se dá hrát a hraje se venku, ale co koncerty v malých klubech a představení v malých divadlech? Tady lze od podzimu a v zimě čekat nejméně jednu další mrtvou sezonu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat