Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
10. března 2017 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jak se Polsko střílí do nohy

Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci k Brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské rady Donald Tusk na tiskové konferenci k Brexitu. | foto: Reuters

Poté, co byla polská vláda přehlasována ve věci toho, zda se má Donald Tusk stát evropským prezidentem, rozhodla se včera vetovat závěry evropského summitu. Zápis z evropského summitu je tak pouze neformální. Otázkou je, co polská vláda vůbec sleduje touto sebevražednou diplomatickou misí a zbytečnou izolací Polska v Evropě. Nikdo jí nerozumí a leda tak ztrácí v Evropě pozici a spojence.

Co se Tuska týče, je dobře, že většina států EU trvala na tom, aby pokračoval. Důvod je jasný a jmenuje se politická kultura. Proč by měla celá EU akceptovat polskou politickou kulturu zavilosti, nenávisti, pomstychtivosti a paranoie? Tusk se ničím neprovinil, krom toho, že ho Kaczyński nenávidí, a akceptovat, že může mít něco společného s pádem letadla, by bylo nejen úplně absurdní, ale hlavně nechutné a zavrženíhodné. Krom toho se Tusk jako prezident Evropské rady víceméně osvědčil.

Polsko nebylo schopné pro svého protikandidáta získat hlasy ani od britské premiérky Theresy Mayové, ani od maďarského premiéra Viktora Orbána.

Na serveru Eurointelligence.com si všimli, že Polsko si vybralo pro svoje veto špatný summit, protože vlastně neměl žádnou veledůležitou agendu. Probíral se ekonomický růst, evropští lídři se ve společné deklaraci postavili za WTO, svobodný obchod a proti protekcionismu apod. Postoj Polska by byl brán vážně, pouze kdyby začalo soustavně provozovat politiku prázdného křesla, jako to někdy dělal v 60. letech de Gaulle.

Paradoxní zůstává, že v Polsku lidé podporují Evropskou unii nejvíce v Evropě, členství v EU podporuje 80 procent Poláků. EU se nyní v Polsku stane předvolebním tématem a z diplomatické katastrofy může nakonec profitovat i polská Občanská platforma, tedy strana, která zrodila právě Donalda Tuska.

Agentura Bloomberg ve své analýze vypočítává, kde všude se Polsko střílí do nohy, protože má v Evropské unii spoustu zájmů, které potřebuje prosadit: dotace, emisní limity. Polsko se potřebuje také s EU domluvit ve věci šetření, které proti němu vede EK ve věci svobody tisku a útoků na nezávislou justici. Od Polska se nyní distancuje i Maďarsko a ochladne i spolupráce v rámci V4.

...

Důležitým výstupem ze summitu přitom je, že EU se jasně postavila za otevřený obchod a proti protekcionismu. Dokonce i francouzský prezident Hollande se přihlásil k tomu, že „Evropa musí zůstat otevřeným kontinentem a příkladem multilateralismu“.

...

Financial Times mají editorial vztahující se k návštěvě Angely Merkelové v Bílém domě příští týden, což bude nejen událost týdne, ale podle tohoto deníku i jedna z největších událostí v kariéře německé kancléřky. Merkelová musí hájit svobodný obchod, protiruské sankce apod., ale také se musí důvěryhodně přihlásit ke zvýšení výdajů na zbrojení.

Všimněme si, jak se nakonec návštěvy Bílého domu řadí podle toho, jak je kdo důležitý, a ne podle toho, kdo se k Trumpovi hlásil už před volbami.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz