Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
9. června 2017 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Jakýpak postamerický svět?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Americký viceprezident Mike Pence se potkal v Tokiu s premiérem Šinzó Abem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký viceprezident Mike Pence se potkal v Tokiu s premiérem Šinzó Abem. | foto: AP/ČTK

PRAHA Názor Iana Burumy, který přetiskují Hospodářské noviny, je dnes mezi západními liberály poměrně běžný. NATO tu slovy lorda Hastingse Ismaye bylo od toho, aby „drželo Američany uvnitř, Němce dole a Rusy venku“. To už se podle Burumy přežilo. Němce už není potřeba držet dole, diskuse se prý vede o tom, zda je třeba držet venku Rusy, a Evropa je příliš závislá na americké vojenské síle.

Leckdo navrhuje, a autor to celkem realisticky zvažuje, že místo Ameriky bude nyní muset Evropa spolupracovat s Čínou a Ruskem. Autor ve svém textu vcelku blahosklonně konstatuje, že to bude mít své následky, třeba proto, že v Číně není svoboda tisku apod.

Autor považuje za hotový fakt, že Pax Americana končí, ale budeme na něj prý ještě vzpomínat se sentimentem a láskou.

K tomu bych rád dodal, že naštěstí svět neřídí intelektuálové typu Burumy nebo lidé, kteří se nechali unést Trumpovým odmítnutím pařížské dohody o klimatu natolik, že najednou sní o spolupráci s komunisticko-kapitalistickou Čínou.

Co se NATO týče, to má naštěstí svoji zakladatelskou smlouvu. Důležité je to, co stojí v ní, a ne nějaký známý bonmot, protože to je pouze a jen bonmot, ne zakládající smlouva. Co se bonmotu týče – ano, Němce už není třeba držet dole, ale to ostatní stále platí. Rusy (a nakonec i Číňany) je třeba držet „out“ a Američany uvnitř, minimálně do doby, než se Evropa postaví bezpečnostně zcela na své nohy. To ovšem bude trvat – pokud by to někdo myslel vážně – nejméně celou dekádu, spíše dvě.

Mezitím bude mít Amerika dávno jiného prezidenta. A co se tohoto prezidenta týče, je velmi oslaben. Příznačné je, že Amerika sice vypověděla klimatickou dohodu, podle členů Trumpovy administrativy bude ale dále snižovat emise. Řada měst a států taktéž. V bezpečnostní a obranné oblasti je Trump pod kontrolou osvědčeného establishmentu a ze Světové obchodní organizace (WTO) USA vystupovat nebudou, protože americký byznys si ochrání své zájmy.

A pokud jde o Rusko nebo Čínu, tamější nesvoboda tisku je méně důležitá. Podstatnější je, že to jsou docela agresivní země, nebezpečné pro své okolí.

Pax America jednou skončí – už z demografických důvodů. Ale potrvá to ještě dlouho. Mezitím bude mít Amerika prezidenty, kteří se zase budou s Evropou přátelit a bratřit.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 11Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz