Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
24. června 2019 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Japonifikace Evropy a cesta ven

Eurozóna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Praha Pomalý ekonomický růst v eurozóně (americká ekonomika rostla v uplynulé dekádě dvakrát rychleji) a nízká inflace naznačují, že eurozóna možná prožívá své období japonifikace.

Jsou o tom alespoň přesvědčeni experti nizozemské banky ING, o jejichž zprávě referuje agentura Bloomberg.

ING přináší seznam podobných jevů, které doprovázely japonskou stagnaci 90. let, jíž se říkalo ztracená dekáda (než se ukázalo, že ty ztracené dekády byly z hlediska ekonomického růstu vlastně dvě – pozn. Monitoru JM). Jedná se o zvýšení vládního dluhu, o podíl špatných úvěrů v bankovním systému, o stárnoucí populaci a masivní měnové uvolnění.

Reakce japonské vlády a centrální banky na stagnaci a deflaci byla v 90. letech velmi pomalá, a když přišla, znemožnily ji jevy, které přišly zvenčí. Asijská krize let 1997–1998, splasknutí internetové bubliny na začátku milénia a nakonec globální finanční krize z let 2007 a 2008.

Eurozóna sice provádí měnový stimul, jenže na náladu investorů a spotřebitelů působí negativně tenze v mezinárodním obchodu a obavy z protekcionismu.

Eurozónu čeká bobtnání bilance centrální banky v příštích letech a potřeba bude i velký fiskální stimul a zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. V případě eurozóny se možná nejedná o stejné příčiny krize jako v Japonsku, ale podobné jsou zoufalé pokusy dostat se z toho ven.

Poznámka Monitoru JM: Japonsko na tom bylo v mnoha ohledech lépe než eurozóna. Jde o centrálně řízený stát, který má kapacitu reagovat na krizi nejen monetárně, ale také fiskálně. Prakticky celý zahraniční dluh Japonska drží sami Japonci, de facto se jedná o důchodové spoření. Na druhou stranu je a byla zadluženost Japonska vůči HDP mnohem větší, než je tomu v eurozóně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.