Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Je EU zárukou míru?

Názory

  13:48
PRAHA - Komentátor Financial Times John Plender se rozhodl v souvislosti s brexitem a nástupem nacionalistického populismu vypořádat s myšlenkou, že supranacionální konstrukt EU byl či je zárukou míru.

Evropská unie. Ilustrační foto. foto: Reuters

Originální strategie otců zakladatelů EU byla zaháčkovat evropské státy a bývalé nepřátele do takové sítě vzájemných ekonomických vztahů a kooperace, že to slovy Roberta Schumanna učiní budoucí konflikt „nejen nemyslitelným, ale také materiálně nemožným“. Celý komentář je možné přečíst zde.

MACHÁČEK: Demotická demokracie a vetokracie v Evropě

Tato vysoká myšlenka má podle autora své náklady a posiluje aroganci evropských elit a pohrdání demokracií.

Myšlenka je to podle autora stará, ale možná nepravdivá. Francouzský politický teoretik Montesquieu již v 18. století psal o tom, že touha po finančním zisku zadržuje destruktivní vášně uvnitř lidské povahy.

Myšlenka rezonovala v Británii a stala se základem liberálního internacionalismu 19. století. V knize Velká iluze od Normana Angella z roku 1910 se píše, že ekonomické náklady války jsou vždycky větší než zisky. Také proto se začalo věřit, že válka už nebude. A stejně v roce 1914 přišla.

Přesto ta víra svět ještě nepřešla. Představa, že vzájemná ekonomická závislost ztlumí agresi, nejen inspirovala EU, ale dokonce i vznik WTO, Světové obchodní organizace. Mnoho ekonomů, jako Robert Shiller, tomu pevně věří. Podle autora je na tom i leccos pravdy. Ekonomická závislost jistě zvyšuje náklady případného konfliktu.

Jsou tu ale přesvědčivější důvody poválečného míru. Byl tu společný nepřítel – Sovětský svaz v době studené války. Byl tu americký vojenský deštník. A Němci, kteří prohráli dvě světové války, neměli nejmenší apetýt na tu třetí.

Potíž je v tom, že spuštění eurozóny bez společné fiskální politiky, bez společného ručení za dluhy, bez plnohodnotné bankovní unie jenom prohlubuje ekonomické nerovnováhy a je receptem na ekonomické rozdělování, ne spojování.

John Maynard Keynes v roce 1933 řekl, že svobodný obchod a svobodná mobilita kapitálu povedou k napětí a nevraživosti.

Válka v EU je stále nemyslitelná, ale poškozující protekcionismus už není.

Můj komentář:

1. To prostě dokázat nejde. Existence EU je spojena, od počátku, s dekádami míru. Spojitost EU s mírem pochopitelně tvrdě dokázat nejde, je to příliš založeno na přesvědčení a ideologii, je ale velmi pravděpodobné, že to spolu souvisí, i když nejde o jediný faktor.

Kdyby EU nevznikla a přišly by války, asi bychom si říkali, že jsme to bývali měli s ekonomickou kooperací zkusit.

2. Eurozóna má stále šanci dobudovat si zbylé pilíře. Také jsem doufal, že finanční krize 2008 vyvolá potřebu integračního skoku, ale nestalo se.

3. Válečné konflikty mezi státy EU na obzoru nevidím. Lze si ale představit, že si státy na východě rozhádané EU může rozebrat Rusko.

4. Umím analyticky pracovat s myšlenkou, že člověk je přece jen převážně racionální bytost, když jde o důležité věci. Neumím analyticky pracovat s představou společnosti, kterou ovládají temné identitární vášně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...