Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: John McCain a ekonomika

Názory

  12:59
PRAHA - K úmrtí amerického senátora Johna McCaina již bylo řečeno a napsáno skoro vše, možná je tedy dobré zmínit některé jeho názory na ekonomiku a finance, jakkoli to není jeho hlavní stopa v politice.

John McCain na snímku z roku 2008. foto: Reuters

Zemřel válečný hrdina a senátor John McCain. Podlehl agresivní formě rakoviny mozku

Jeho hlavní stopa je pochopitelně statečnost, integrita, silný osobní příběh včetně osobního ručení a silný názor v oblasti bezpečnosti a zahraniční politiky. To už ale právě bylo většinou napsáno i řečeno.

Pokud byl John McCain solitér, kritický hlas a outsider uvnitř republikánské strany (můžeme tomu také říkat nezávislost, zdravý rozum a jednání podložené kritickým myšlením či odporem vůči myšlení stádnímu), platilo to i pro oblast financí.

Reuters Breakingviews upozorňují, že jednou z jeho posledních aktivit bylo, že pomohl zablokovat republikánskou iniciativu na zrušení Obamovy reformy zdravotní péče, již většina pravice vnímá jako socialistickou.

Po finanční krizi 2008 patřil McCain mezi politiky, kteří byli nejostřejší vůči Wall Streetu. Nebyl tedy žádným posluhou banky Goldman Sachs, jak je mezi americkými politiky docela běžné.

Byl pravou rukou demokratického senátora Carla Levina ve vyšetřování krachu Wall Streetu v roce 2008. Permanentní podvýbor pro vyšetřování cílil na Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Credit Suisse a hedgeový fond Renaissance Technologies. McCain dal této komisi potřebnou image nadstranickosti nebo dvojstranickosti (bipartisanship).

Když se přišlo na to, že banka Goldman Sachs na jedné straně sázela na pád hypotečního trhu – a na straně druhé sekuritizované hypotéky přeprodávala, prohlásil jasně, že „není pochyb, že to bylo neetické“. Počínání banky JP Morgan v jednom obchodním případu označil za „další ostudnou demonstraci riskantního chování“.

Snažil se vrátit zpátky do hry Glas-Steagallův zákon z roku 1933, který přísně odděloval komerční a investiční bankovnictví a jehož zrušení za vlády prezidenta Clintona bylo jednou z mnoha příčin finanční krize.

Naopak hlasoval proti Dodd-Frankově legislativě z roku 2010, protože podle něj legitimizovala záchranu Wall Streetu z peněz daňových poplatníků.

Nemohu si odpustit připomenout ještě z jiného soudku, že McCainův názor na Rusko byl pevný a jasný a dokázal ho formulovat s geniální politickou zkratkou, jasně a srozumitelně. Třeba: „Když se podívám do Putinových očí, vidím, že tam blikají tři písmena: K-G-B.“ Nebo: „Rusko je gigantická benzinová pumpa. Vlastně ne. Je to obří benzinová pumpa ovládaná mafií.“

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.