Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: K 70 letům komunistické Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching na slavnostním otevření nového pekingského... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský prezident Si Ťin-pching na slavnostním otevření nového pekingského... | foto: Reuters

Pete Sweeney na Reuters Breakingviews píše o 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Prezident Si Ťin-pching si podle něj koupil loajalitu a potlačil kritiky. Jeho zacházení s vnitřní kritikou se ale stává rizikem pro ekonomickou odolnost Číny.

Čína s ročním HDP ve výši 14 bilionů dolarů už samozřejmě v ničem nepřipomíná zchudlé vrakoviště, jež se vynořilo z občanské války roku 1949. Komunistická strana se také změnila: oteplila svůj vztah k zahraničnímu obchodu a soukromému vlastnictví, umožnila některé svobody a vychovala generaci prorůstových technokratů, kteří vylepšili infrastrukturu, školství i finanční trhy. Tito pragmatici přesvědčili zahraniční investory, aby do stále ještě komunistické země investovali 1,6 bilionu dolarů, čímž posunuli i domácí čínské firmy na úplně jinou úroveň.

Někteří státní úředníci začali být ale příliš pragmatičtí a svých pozic využívat k osobnímu obohacení. Odhaduje se, že korupce stála zemi deset procent ročního HDP. Prezident Si toto do určité míry vyčistil, ale v průběhu čištění nebývale konsolidoval svou vlastní moc.

Nyní se mnoho místních byrokratů tolik obává rizika, že to zpomaluje růst. Platy úředníků se po odstranění korupce nezvedly, takže vládní posty lákají víc ideology než specialisty. Došlo k exodu finančních regulátorů do soukromého sektoru, což vedlo k tomu, že reakce čínské vlády na burzovní krach roku 2015 byla zmatená. Když přišli Američané se cly a tarify, čínské ministerstvo obchodu připustilo, že nemá zkušené obchodní vyjednavače.

Čínský prezident dává přednost loajalitě, ale také ucpal uši vládě. Reformisté jako Lou Ťi-wej byli umlčeni, reformní institut pro ekonomiku uzavřen.

Zvýšená kontrola prohlubuje informační vakuum. Domácí investoři nemají mnohdy správné informace o trhu. Samo čínské vedení je špatně informováno a zdá se být zaskočeno jak třeba protireakcí na projekty typu Nové hedvábné stezky, tak například masivními protesty v Hongkongu, které destabilizují jediné čínské finanční centrum s tvrdou měnou. Mnoho investorů, kteří donedávna chápali pekingské byrokraty jako racionální obchodní partnery, ztrácí trpělivost.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.