Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: K čemu je dobrý frajer?

Evropa

  13:48
Analýza Bloombergu vysvětluje, jak se kancléřka Merkelová hodlá postavit svým kritikům v Bavorsku. Příliv migrantů se má omezit, s žádným množstevním stropem ale kancléřka souhlasit nebude.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: Reuters

Zajímavé je, že když bavorský ministr financí Markus Söder tweetnul v souvislosti s pařížskými útoky, že „toto krveprolití všechno mění“ a že je „třeba ihned zastavit ilegální a nekontrolovanou migraci“, byl svým šéfem Seehoferem napomenut, že „jde o dvě oddělené věci, které spolu nesouvisejí“.

Jak to může někdo s jistotou vědět, že to spolu vůbec nesouvisí, když identita mnohých osob a útočníků ještě vůbec není známa?

...

Článek ve Financial Times konstatuje, že švédský premiér Stefan Löfven připustil, že jeho země je „naivní“ vůči islámskému terorismu. Premiér přiznal, že je pro Švédy obtížné si představit, že mohou být třeba v jejich řadách i lidé sympatizující s IS.

Švédští mediální komentátoři se prý začínají tázat, zda není švédská vstřícnost přílišná: otázky integrace začínají prý místní autority a bezpečnostní síly zmáhat. Mikael Holmström z deníku Dagens Nyheter tento týden napsal, že švédská připravenost na teror je nejhorší za dvacet let.

Pozoruhodná je ta otevřenost a upřímnost. Představte si třeba, co by se asi strhlo, kdyby třeba americký prezident přiznal, že je jeho vláda naivní.

...

Francie vcelku logicky požaduje, aby se zpřísnila kontrola občanů EU, kteří cestují z Schengenu a do Schengenu. To už asi zůstane. Počítejme se stejnými frontami, jaké zažívá třeba Američan, když přijede domů. Čeká méně než Neameričan, ale nějakých deset patnáct minut, to je docela běžné.

...

Další článek rovněž z FT upozorňuje, že Evropská komise označila záměr Maďarska přidělit kontrakt na dostavbu jaderné elektrárny Paks II ruské státní společnosti za ilegální. Kontrakt je prý netransparentní, nebyl vyhlášen tendr apod.

...

Petr Kamberský v pátečním komentáři pro tištěné LN (není na internetu) srovnává francouzského prezidenta Françoise Hollanda s německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Zatímco Hollande prohlásil, že Francie nedodrží kritéria Paktu stability a růstu s ohledem na to, že je ve válce, německý ministr financí Wolfgang Schäuble je prý „frajer“, protože Německo si tváří v tvář nákladné uprchlické krizi více půjčovat nebude, protože odpovědnost za rozhodnutí této generace prý nemá nést generace příští. Škoda prý, že Evropa nemá více takových frajerů.

MACHÁČEK: Západ je ve válce s islámským extremismem

Autor srovnává dvě různé věci: za prvé v případě Německa není ve hře Pakt stability a růstu, ale daleko přísnější vlastní německá rozpočtová ústava, která vládě de facto zakazuje předkládat schodkové rozpočty a Německo ji nechce měnit.

Za druhé je to spíše tak, že Schäuble je možná frajer, ale hlavně je zaslepený dogmatem německého fiskálního ordnungu (kolegovi Kamberskému by v Německu za komentář většinou zatleskali). Dluh přece není to jediné, co se předává příštím generacím. Předávám i nějaké její celkové zdraví, které není jen fiskální, předávám kapacitu ekonomiky, nějakou míru investic, nějakou infrastrukturu a například i novou demografickou strukturu (aniž bych se na to budoucí generace ptal – ona s tím bude muset žít).

Německo si dnes dokáže půjčovat za záporný úrok, i opatrná Evropská komise opakovaně a logicky ve svých reportech konstatuje, že německá fiskální přísnost je přílišná, že Německo málo investuje (stát i firmy), že tím poškozuje nejen sebe, ale i celou eurozónu. Jsou to neideologické, odborné a dobře vyargumentované zprávy, lze je doporučit k přečtení. Nikoho to ale moc nevzrušuje: z fiskálního pohledu řeší média Řecko, podobné zprávy EK nejsou pro média přitažlivé.

Kdyby byli v celé eurozóně jenom samí takoví „frajeři“ a říkali a dělali všichni to co Schäuble, pošlou celou ekonomiku eurozóny okamžitě do nejhlubší recese.

Česká ekonomika už zažila, co se stane, když nějaký „frajer“ (Kalousek) začne škrtat a zvyšovat daně hlava nehlava, a to ještě ke všemu uprostřed recese. České růstové výsledky v době jeho kralování na ministerstvu financí byly po roce 2008, jak známo, jedny z nejhorších na světě.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!