Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: K odchodu Johna Boltona. Jde hlavně o Írán

John Bolton foto: ČTK

Americký prezident Donald Trump se zbavil šéfporadce pro národní bezpečnost Johna Boltona. Podle komentátora Bloombergu Eliho Lakea je hlavním závěrem, že Trump patrně změkčí svoji pozici vůči Íránu
  13:25

Lake tvrdí, že odchod Boltona byl vlastně předurčen. Bolton se s prezidentem neshodl skoro na ničem. Měli různý názor na odchod Američanů z Afghánistánu, na politiku vůči Severní Koreji i na Venezuelu.

Nejvíc spolu ale nesouhlasili ve věci Íránu. Bolton byl pro úplné odmítnutí Obamovy dohody a pro uplatnění maximálního tlaku na íránské vůdce. Bolton také společně s ministrem zahraničí Mikem Pompeem pomohl přesvědčit Trumpa, aby udržel americkou vojenskou přítomnost v Sýrii, kterou jinak ovládnou Íránské revoluční gardy.

Trump tlak na Írán podpořil, ale v poslední době začal flirtovat také s diplomatickou cestou. Na summitu G7 zredukoval počet amerických podmínek na zrušení protiíránských sankcí z dvanácti na tři. Trump si vždy ponechával otevřené dveře k jednání s Íránem, v poslední době o tom ale mluví stále častěji. O návštěvě íránského ministra zahraničí Džaváda Zarífa na summitu G7, kterou zprostředkoval francouzský prezident Macron, se prý Bolton dozvěděl od Izraelců.

Na včerejší tiskové konferenci americký ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že „prezident jasně řekl, že je připraven se s íránským prezidentem Rúháním sejít bez jakýchkoli podmínek“.

Přitom Íránci zatím s žádnou schůzkou ani nesouhlasí. Podmínkou je zrušení sankcí ze strany USA. Ale i s Obamou si Rúhání jen jednou stručně telefonoval.

Boltonův odchod může pomoci realizovat Trumpův vysněný íránsko-americký summit. Írán soustředil svoji propagandu především na Boltona. Íránská lobbistická organizace v USA už Trumpovi gratulovala k odvolání Boltona s tím, že se dramaticky zredukovala možnost války na Středním východě.

Samozřejmě je nesmysl tvrdit, že pouze Bolton je zodpovědný za nepřátelství USA s Íránem, které se táhne čtyřicet let. Byl to ale Trump, kdo se scházel s Boltonem a naslouchal jeho názoru na íránský deal, aniž o tom věděl tehdejší poradce pro národní bezpečnost generál McMaster, který chtěl dohodu s Íránem pouze znovu projednat, posílit a dohodnout se s evropskými partnery.

Podle Lekea chce Trump vlastně novou podobnou a přemalovanou dohodu, jako dojednal Obama. A nyní si vybere poradce pro národní bezpečnost, který bude tento názor sdílet. A ten zase bude poradcem pouze do té doby, než Trump zase změní názor.

Podle zpravodajského článku téže agentury zůstává ministr zahraničí Mike Pompeo posledním mužem, který vydržel, bude tedy „last man standing“.  Boltonův jestřábí názor na zahraniční politiku byl odsouzen k nevyhnutelné kolizi s Trumpem a jeho neortodoxním stylem. Pompeo nyní nemá žádného kolegu v národněbezpečnostním týmu. Ministr obrany Mark Esper začne pracovat za pár týdnů, velvyslankyně u OSN Kelly Craftová byla potvrzena teprve včera a není potvrzen šéf či spíše koordinátor tajných služeb.

Nyní bude mít pouze Pompeo vliv na jednání s Íránem, stahování z Afghánistánu a jednání se Severní Koreou. A je otázka, zda Pompeo Trumpa někam vede, nebo pouze následuje.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.