Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: K výběru Kamaly Harrisové a proč říkat Koma-la

Největší šance, že se postaví Donaldu Trumpovi po boku Joea Bidena, má podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší šance, že se postaví Donaldu Trumpovi po boku Joea Bidena, má podle... | foto: Reuters

Světová média věnují výběru kandidátky na americkou viceprezidentku v táboře Joea Bidena enormní pozornost. Nejde jen o to, jestli pomůže, či nepomůže Bidenovi vyhrát, děje se tak hlavně proto – jak upozornil kolega Zbyněk Petráček ve čtvrtečním vydání LN –, že je tu vyšší než obvyklá pravděpodobnost, že právě Harrisová se stane budoucí americkou prezidentkou. Biden už má svůj věk, nepůsobí právě svěže a jako případný prezident také může rezignovat ze zdravotních důvodů.

Nejprve taková zajímavost o tom, jak se bude paní kandidátce říkat. Její křestní jméno totiž svádí k tomu, aby se jí říkalo zkratkovitě křestním jménem. Sama Harrisová se tomu věnuje ve svých pamětech. Správně to má být „Koma-la“, s jakousi výslovnostní pomlčkou, rozhodně ne poněkud lascivní „Kamela“ po vzoru „Pamela“ ze seriálu Pobřežní hlídka. Špatně je i dlouhé „Kamála“ či „Komá-la“ i krátké „Kamala“.

„Kamala“ si říkal jeden z nejznámějších amerických profesionálních zápasníků, jinak také přezdívaný „obr z Ugandy“. Ironií osudu se Kamala jmenoval vlastním jménem James Harris a zemřel v 70 letech dva dny před tím, než byla oznámena nominace Harrisové.

Proč se Kamalovi říkalo „obr z Ugandy“, není přesně známo, protože z Ugandy nebyl a hlavní město Ugandy se jmenuje Kampala. Bůhvíproč – jak upozornil Tunku Varadarajan v deníku WSJ – automatický korektor překlepů na iPhonech přepisoval ještě včera jméno Harrisové na Kampala. Takže pamatujte si: Koma-la.

Varadarajan upozorňuje na zajímavý původ Harrisové. Její matka byla bráhmanka ze státu Tamilnádu na jihu Indie. Mnoho tamilských bráhmanů emigrovalo, například i do kalifornského Silicon Valley, kde byla její matka úspěšnou vědkyní v oblasti medicíny. Indové vůbec představují v USA materiálně a finančně nejúspěšnější menšinu, především na univerzitách a ve vědě.

Zároveň Američané indického původu nevolí republikány: 84 procent z nich volilo v roce 2016 Hillary Clintonovou. O tuto etnickou skupinu, která je navíc jen zlomkem elektorátu, se tedy nemusí Harrisová vůbec starat. Bude proto jistě rozehrávat především afroamerickou kartu, protože její otec pochází z Jamajky: bude se prezentovat především jako příkladně úspěšná Afroameričanka – právnička, státní zástupkyně a senátorka.

I když Američané indického původu republikány nevolí, historicky jediní dva guvernéři amerických států tohoto původu byli zvoleni právě za republikány. Bobby Jindal v Louisianě a Nikki Haleyová v Jižní Karolíně (ta se později stala velvyslankyní u OSN). A v prezidentských volbách roku 2024 je v tuto chvíli dokonce velmi pravděpodobný střet dvou Američanek indického původu. Tamilské bráhmanky Harrisové a Haleyové, která má sikhský původ a je velkou nadějí republikánské strany do budoucna.

Pro zájmy Evropy a střední Evropy by asi bylo lepší a zajímavější, kdyby si Biden vybral Susan Riceovou, bývalou Obamovu poradkyni pro národní bezpečnost, která má zahraničněpolitickou zkušenost, jasný názor na Rusko apod. Názory Harrisové na zahraniční politiku a atlantické spojenectví představují spíše nepopsaný list; kromě toho, že – jak zdůrazňuje Trump – chce snižovat výdaje na obranu. Pokud by měl Biden zvítězit, budeme se muset spoléhat spíše na léta zahraničněpolitických zkušeností jeho samotného.

Jinak je výběr viceprezidentky samozřejmě výsledkem marketingových analýz. Harrisová má apelovat na Afroameričany, ale i na středové voliče Jako státní zástupkyně byla tvrdá na zločin, relativně dobré jméno má v části korporátního byznysu. Mají ji volit ženy a demokratická strana chce sázet na to, že se Trump nechá vyprovokovat k misogynním projevům.

Radikálnější a progresivnější levici bude Harrisová těžko vysvětlovat své dobré vztahy z byznysem, tvrdost vůči zločinu (v minulosti) i souhlas s kriminalizací marihuany. Ale asi se sází na to, že v zájmu svatého boje proti Trumpovi tohle všechno mladí levicoví aktivisté spolknou.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Hynek Kmoníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Hynek Kmoníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Hynek Kmoníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.