Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: K výběru Kamaly Harrisové a proč říkat Koma-la

Největší šance, že se postaví Donaldu Trumpovi po boku Joea Bidena, má podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší šance, že se postaví Donaldu Trumpovi po boku Joea Bidena, má podle... | foto: Reuters

Světová média věnují výběru kandidátky na americkou viceprezidentku v táboře Joea Bidena enormní pozornost. Nejde jen o to, jestli pomůže, či nepomůže Bidenovi vyhrát, děje se tak hlavně proto – jak upozornil kolega Zbyněk Petráček ve čtvrtečním vydání LN –, že je tu vyšší než obvyklá pravděpodobnost, že právě Harrisová se stane budoucí americkou prezidentkou. Biden už má svůj věk, nepůsobí právě svěže a jako případný prezident také může rezignovat ze zdravotních důvodů.

Nejprve taková zajímavost o tom, jak se bude paní kandidátce říkat. Její křestní jméno totiž svádí k tomu, aby se jí říkalo zkratkovitě křestním jménem. Sama Harrisová se tomu věnuje ve svých pamětech. Správně to má být „Koma-la“, s jakousi výslovnostní pomlčkou, rozhodně ne poněkud lascivní „Kamela“ po vzoru „Pamela“ ze seriálu Pobřežní hlídka. Špatně je i dlouhé „Kamála“ či „Komá-la“ i krátké „Kamala“.

„Kamala“ si říkal jeden z nejznámějších amerických profesionálních zápasníků, jinak také přezdívaný „obr z Ugandy“. Ironií osudu se Kamala jmenoval vlastním jménem James Harris a zemřel v 70 letech dva dny před tím, než byla oznámena nominace Harrisové.

Proč se Kamalovi říkalo „obr z Ugandy“, není přesně známo, protože z Ugandy nebyl a hlavní město Ugandy se jmenuje Kampala. Bůhvíproč – jak upozornil Tunku Varadarajan v deníku WSJ – automatický korektor překlepů na iPhonech přepisoval ještě včera jméno Harrisové na Kampala. Takže pamatujte si: Koma-la.

Varadarajan upozorňuje na zajímavý původ Harrisové. Její matka byla bráhmanka ze státu Tamilnádu na jihu Indie. Mnoho tamilských bráhmanů emigrovalo, například i do kalifornského Silicon Valley, kde byla její matka úspěšnou vědkyní v oblasti medicíny. Indové vůbec představují v USA materiálně a finančně nejúspěšnější menšinu, především na univerzitách a ve vědě.

Zároveň Američané indického původu nevolí republikány: 84 procent z nich volilo v roce 2016 Hillary Clintonovou. O tuto etnickou skupinu, která je navíc jen zlomkem elektorátu, se tedy nemusí Harrisová vůbec starat. Bude proto jistě rozehrávat především afroamerickou kartu, protože její otec pochází z Jamajky: bude se prezentovat především jako příkladně úspěšná Afroameričanka – právnička, státní zástupkyně a senátorka.

I když Američané indického původu republikány nevolí, historicky jediní dva guvernéři amerických států tohoto původu byli zvoleni právě za republikány. Bobby Jindal v Louisianě a Nikki Haleyová v Jižní Karolíně (ta se později stala velvyslankyní u OSN). A v prezidentských volbách roku 2024 je v tuto chvíli dokonce velmi pravděpodobný střet dvou Američanek indického původu. Tamilské bráhmanky Harrisové a Haleyové, která má sikhský původ a je velkou nadějí republikánské strany do budoucna.

Pro zájmy Evropy a střední Evropy by asi bylo lepší a zajímavější, kdyby si Biden vybral Susan Riceovou, bývalou Obamovu poradkyni pro národní bezpečnost, která má zahraničněpolitickou zkušenost, jasný názor na Rusko apod. Názory Harrisové na zahraniční politiku a atlantické spojenectví představují spíše nepopsaný list; kromě toho, že – jak zdůrazňuje Trump – chce snižovat výdaje na obranu. Pokud by měl Biden zvítězit, budeme se muset spoléhat spíše na léta zahraničněpolitických zkušeností jeho samotného.

Jinak je výběr viceprezidentky samozřejmě výsledkem marketingových analýz. Harrisová má apelovat na Afroameričany, ale i na středové voliče Jako státní zástupkyně byla tvrdá na zločin, relativně dobré jméno má v části korporátního byznysu. Mají ji volit ženy a demokratická strana chce sázet na to, že se Trump nechá vyprovokovat k misogynním projevům.

Radikálnější a progresivnější levici bude Harrisová těžko vysvětlovat své dobré vztahy z byznysem, tvrdost vůči zločinu (v minulosti) i souhlas s kriminalizací marihuany. Ale asi se sází na to, že v zájmu svatého boje proti Trumpovi tohle všechno mladí levicoví aktivisté spolknou.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...