Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Kalousek – ten, co pořád strašil

Názory

  13:21
PRAHA - Předseda TOP 09 oznámil, že v listopadu již nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Zároveň se na tiskové konferenci postaral o to, aby dostatečně shodil jedinou samostatnou osobnost, která ho může nahradit – europoslance Jiřího Pospíšila, který je prý zatížen minulostí stejně jako on sám. Kalousek tedy asi dává přednost tomu, aby se předsedou TOP 09 místo něho stal někdo, koho bude moci z pohodlného zákrytu ovládat.

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017. foto:  Dan Materna, MAFRA

Z vedení strany TOP 09 odchází politik, který se v posledních letech profiloval především jako bubák, který lidi pořád něčím strašil. Jako ministr financí zcela nesmyslně strašil české obyvatelstvo Řeckem, čímž způsobil, že si Česká republika po roce 2008 sama zařídila dvě recese. Když ale lidé a firmy škrtají, má vláda působit proticyklicky. Poláci to dělali a jako jediní v Evropě nespadli po roce 2008 do recese. Kalousek škrtal a škrtal, a ještě uprostřed recese zvýšil daně.

Mohl si samozřejmě o těchto věcech něco přečíst, to by ale musel umět anglicky, což neumí, stejně jako žádný jiný cizí jazyk. Navazovat kontakty do Bruselu Kalousek prakticky nejezdil, nechával to na poradcích a úřednících.

Předtím strašil Řeckem, teď Moskvou

TOP 09 nepodpoří ANO do čela Sněmovny, řekl Kalousek po schůzce se zástupci strany

Z nepodařené úlohy vrchního státního ekonoma se vystudovaný chemik stal po minulých volbách expertem na lidská práva a liberální demokracii. Jako předtím strašil lidi Řeckem, začal je teď děsit Moskvou a koncem liberální demokracie, přitom to je teprve jedenáct let poté, co tento člověk v srpnu 2006 připravoval spolu s Jiřím Paroubkem vládu ČSSD s podporou lidovců a komunistů, což jim tehdy naštěstí nevyšlo. 

Z KDU-ČSL ho tehdy nevyhodili, stal se „jen“ ministrem financí. Přesto se potřeboval pomstít, stranu rozebrat, vyvést z parlamentu a založit trucprojekt TOP 09.

Kalousek nyní horuje za přijetí eura. Když byl ale téměř sedm let ministrem financí a nejdůležitějším člověkem v této věci, neudělal pro přijetí eura vůbec nic, naopak si notoval s euroskeptickou ODS.

Cynik všech cyniků

Vrcholem Kalouskova cynismu bylo, když se tento „cynik všech cyniků“, „pragmatik všech pragmatiků“ a legendární expert na politické kšefty zahalil při návštěvě čínského prezidenta do tibetské vlajky. Ale tohle Kalousek umí. Snob s permanentkou do milánské opery La Scala, za komunismu činný za lidovce v Národní frontě, se předtím najednou v tričku s Ivanem Jirousem objevil na trutnovském open air hudebním festivalu, kde zaskočil za Karla Schwarzenberga.

Kalouskových 20 let ve vrcholné politice: námluvy s Paroubkem, nádražák i trable s dětmi

Kalousek je ale skutečný matador. Motal se už kolem prvních pokusů o privatizaci Plzeňských pivovarů na počátku 90. let, v orgánech společnosti seděl i s lidmi z japonské Nomury. Nelze se divit, že po pádu IPB o osm let později spěchal vést parlamentní vyšetřovací komisi, která samozřejmě nepřišla na to, kdo banku ve skutečnosti rozkradl. Poté se Kalousek zajímal o Českou konsolidační agenturu. Jejímu tehdejšímu šéfovi daroval z úcty samurajský meč.

I ta nenávist k Babišovi je pozoruhodná

Mohli bychom pokračovat dlouho: Kalouskův byt, gripeny, superekologická zakázka, věrné přátelství s Richardem Hávou, solární elektrárny, podezřelý prodej sedmi procent akcií ČEZ. Arbitráže na Kalouskově ministerstvu financí řídil odsouzený kriminálník Radek Šnábl.

I ta nenávist k Babišovi je pozoruhodná. I TOP 09 je nesystémová strana. Má méně členů než ANO a vedle Kalouska nesměl nikdy nikdo vyrůst.

Pokusu o vyprání Kalouska Karlem Schwarzenbergem možná uvěřili někteří novináři, ale soudě podle katastrofálního volebního výsledku mu nikdy neuvěřili voliči. Koneckonců je to takový malý zázrak, že takhle neoblíbený a nesympatický člověk vydržel na plakátech tak dlouho.

Kratší verze komentáře byla odvysílána v úterý na Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...