Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Kalousek – ten, co pořád strašil

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek na tiskové konferenci 24. října 2017. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Předseda TOP 09 oznámil, že v listopadu již nebude kandidovat na předsedu TOP 09. Zároveň se na tiskové konferenci postaral o to, aby dostatečně shodil jedinou samostatnou osobnost, která ho může nahradit – europoslance Jiřího Pospíšila, který je prý zatížen minulostí stejně jako on sám. Kalousek tedy asi dává přednost tomu, aby se předsedou TOP 09 místo něho stal někdo, koho bude moci z pohodlného zákrytu ovládat.

Z vedení strany TOP 09 odchází politik, který se v posledních letech profiloval především jako bubák, který lidi pořád něčím strašil. Jako ministr financí zcela nesmyslně strašil české obyvatelstvo Řeckem, čímž způsobil, že si Česká republika po roce 2008 sama zařídila dvě recese. Když ale lidé a firmy škrtají, má vláda působit proticyklicky. Poláci to dělali a jako jediní v Evropě nespadli po roce 2008 do recese. Kalousek škrtal a škrtal, a ještě uprostřed recese zvýšil daně.

Mohl si samozřejmě o těchto věcech něco přečíst, to by ale musel umět anglicky, což neumí, stejně jako žádný jiný cizí jazyk. Navazovat kontakty do Bruselu Kalousek prakticky nejezdil, nechával to na poradcích a úřednících.

Předtím strašil Řeckem, teď Moskvou

Z nepodařené úlohy vrchního státního ekonoma se vystudovaný chemik stal po minulých volbách expertem na lidská práva a liberální demokracii. Jako předtím strašil lidi Řeckem, začal je teď děsit Moskvou a koncem liberální demokracie, přitom to je teprve jedenáct let poté, co tento člověk v srpnu 2006 připravoval spolu s Jiřím Paroubkem vládu ČSSD s podporou lidovců a komunistů, což jim tehdy naštěstí nevyšlo. 

Z KDU-ČSL ho tehdy nevyhodili, stal se „jen“ ministrem financí. Přesto se potřeboval pomstít, stranu rozebrat, vyvést z parlamentu a založit trucprojekt TOP 09.

Kalousek nyní horuje za přijetí eura. Když byl ale téměř sedm let ministrem financí a nejdůležitějším člověkem v této věci, neudělal pro přijetí eura vůbec nic, naopak si notoval s euroskeptickou ODS.

Cynik všech cyniků

Vrcholem Kalouskova cynismu bylo, když se tento „cynik všech cyniků“, „pragmatik všech pragmatiků“ a legendární expert na politické kšefty zahalil při návštěvě čínského prezidenta do tibetské vlajky. Ale tohle Kalousek umí. Snob s permanentkou do milánské opery La Scala, za komunismu činný za lidovce v Národní frontě, se předtím najednou v tričku s Ivanem Jirousem objevil na trutnovském open air hudebním festivalu, kde zaskočil za Karla Schwarzenberga.

Kalousek je ale skutečný matador. Motal se už kolem prvních pokusů o privatizaci Plzeňských pivovarů na počátku 90. let, v orgánech společnosti seděl i s lidmi z japonské Nomury. Nelze se divit, že po pádu IPB o osm let později spěchal vést parlamentní vyšetřovací komisi, která samozřejmě nepřišla na to, kdo banku ve skutečnosti rozkradl. Poté se Kalousek zajímal o Českou konsolidační agenturu. Jejímu tehdejšímu šéfovi daroval z úcty samurajský meč.

I ta nenávist k Babišovi je pozoruhodná

Mohli bychom pokračovat dlouho: Kalouskův byt, gripeny, superekologická zakázka, věrné přátelství s Richardem Hávou, solární elektrárny, podezřelý prodej sedmi procent akcií ČEZ. Arbitráže na Kalouskově ministerstvu financí řídil odsouzený kriminálník Radek Šnábl.

I ta nenávist k Babišovi je pozoruhodná. I TOP 09 je nesystémová strana. Má méně členů než ANO a vedle Kalouska nesměl nikdy nikdo vyrůst.

Pokusu o vyprání Kalouska Karlem Schwarzenbergem možná uvěřili někteří novináři, ale soudě podle katastrofálního volebního výsledku mu nikdy neuvěřili voliči. Koneckonců je to takový malý zázrak, že takhle neoblíbený a nesympatický člověk vydržel na plakátech tak dlouho.

Kratší verze komentáře byla odvysílána v úterý na Českém rozhlase Plus.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...