Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Kolem firmy Huawei přituhuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Máme v poslední době tendenci nahlížet Spojené státy jako zemi, jejíž společnost a politika je hluboce a nenávratně polarizovaná. Ukazuje se, že tou podstatnou výjimkou je názor na Čínu.

Konfrontace a vymezování se vůči Číně je, jak známo, politikou Donalda Trumpa (smír v obchodní válce na tom nic nemění). Jednou z nejdůležitějších zpráv z právě skončené prestižní bezpečnostní konference v Mnichově je ale zcela jistě vystoupení mluvčí americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, jedné z vůdkyň opoziční Demokratické strany.

Pelosiová jasně řekla, že pokud evropské státy vpustí Huawei do budování svých sítí, „dají přednost autokracii před demokracií“. Tlak na čínskou firmu a evropské státy tak vytvářejí obě americké politické strany společně.

Pelosiová dále řekla: „Musíme se vydat směrem k internacionalizaci digitální infrastruktury, která nedá prostor autokracii.“ Podle Pelosiové by šlo o „nejhorší formu agrese“, kdyby se telekomunikace dostaly pod kontrolu „nedemokratických vlád“. Americká politička navíc nechápe, jak to může někdo nechápat, když je to tak zřejmé a evidentní.

Celkově to zapadá do toho, co říkají představitelé Trumpovy administrativy. Ministr spravedlnosti William Barr například navrhl, že by americké firmy měly získat kontrolní podíl ve finské Nokii a švédském Ericssonu, a tyto firmy tak rychle a masivně kapitálově posílit a umožnit jejich rozvoj.

Podle Roberta Blaira, odborníka na telekomunikace z Bílého domu, by měla Británie přehodnotit své rozhodnutí vpustit Huawei na svůj trh. Trump se v telefonickém rozhovoru s premiérem Johnsonem kvůli této věci rozzuřil doběla, označil to za „čiré šílenství“ apod.

Podle amerického ministra obrany Marka Espera může vpuštění společnosti Huawei na evropský trh „ohrozit NATO“ a evropské země se mají koukat probudit. USA letos přitom do Mnichova poslaly čtyřicetičlennou delegaci kongresmanů a Huawei bylo hlavním tématem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!