Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Konec liberalismu? Dejme si chvíli oddech

Hillary Clintonová vystoupila v New Yorku v den zvolení Donalda Trumpa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová vystoupila v New Yorku v den zvolení Donalda Trumpa... | foto: Reuters

Rusko ruku v ruce s Asadovými vojsky zahájilo očekávanou (a pravděpodobně finální) ofenzivu v Aleppu proti rebelům. Po třítýdenní odmlce se čekalo, že Rusové využijí mezidobí před nástupem nového amerického prezidenta. Zároveň přichází útok a bombardování jen pár hodin po telefonátu Putina s Trumpem. Může to s tím souviset, ale nemusí. Není jasné, zda Trump s Putinem mluvili o Sýrii, ale oficiální komuniké říká, že hovořili o společném úsilí v boji proti terorismu. Každopádně se zdá pravděpodobné, že osud povstalců a mnohých civilistů v Aleppu je zpečetěn. A stále častěji uslyšíme, že stejně nemáme přehled o tom, kdo ti povstalci jsou.

Mara Revkinová píše ve Foreign Affairs, že příznivci ISIS se nejen modlili za zvolení Trumpa prezidentem, ale nyní ho na sociálních sítích nepokrytě slaví. Trump přitom říkal, že ISIS vybombarduje na padrť, a dokonce nevyloučil použití jaderných zbraní. Pro džihádisty je Trump ideálním nepřítelem, představitelem černobílého světa, jasným zlem, proti kterému má smysl bojovat. Válka s islámem je přesně to, co si ISIS přeje.

Dodejme, že najít smysl boje a života je něco jiného než počítat s tím, že tento boj mohu snáze vyhrát, především co se udržení nějakého teritoria týče.

...

Líbí se mi článek Janana Ganeshe. Autor totiž nabádá k jistému klidu v unáhlených intepretacích. Představme si, že by Hillary Clintonová získala ve třech státech – Wisconsinu, Michiganu a Pensylvánii – o 100 000 hlasů víc. Všichni by psali, jak obdivuhodně ustála mainstreamová politika populisticko-reakcionářský nátlak. Když voliči provedou něco divného, máme tendenci věřit, že žijeme v přelomovém okamžiku historie. Když voliči ve dvou zemích volají po změně, máme tendenci si myslet, že jsme svědky konce liberalismu, zániku střední třídy nebo něčeho podobně grandiózního. Taková podružnost, jako že levici došla svatá trpělivost s průměrnými lídry, nás neuspokojuje.

Možná že éra liberalismu končí. Ale podkladem pro takový názor je jeden těsný výsledek referenda a jedny ještě těsnější volby. Výsledky toho prvního (referenda o brexitu) bude třeba nejprve definovat a pak zajistit v praxi a výsledky toho druhého jsou stejně dvojznačné jako samotný Donald Trump, který je podporovatelem svobodného trhu i velké vlády a který je jakýmsi keynesiánským reaganistou.

Jediné rozumem uchopitelné poučení spočívá v tom, že nikdo nic neví. Předpovídání politických událostí je jako vybírání komerčního hitu z desítek scénářů, které dorazí do Hollywoodu. Když už jsme to neuměli předpovědět, dopřejme si chvíli oddechu, než začneme kázat konec poválečného uspořádání nebo konec globalizace.

...

O nezdaru průzkumů a cíleného marketingu zajímavě píše tento text Philipa Delvese Broughtona. Před volbami řekl Jim Messina, manažer Obamovy kampaně, pro New York Times: „Velká data už jsou zastaralá. V módě jsou malá data. Přesně cílená a vysoce personalizovaná konverzace s voliči, kteří jsou online i offline.“ Takové údaje přinášejí přesnější obrázek voličů a řídí čas a úsilí kandidátů. Ano, dodává Broughton, a proto se Clintonová rozhodla nejet dělat kampaň ve Wisconsinu.

...

Rob Cox na Reuters upozorňuje, že v Trumpově týmu zatím jasně dominují zkušení insideři nad loajalisty z kampaně.

...

A Andy Critchlow předvídá, že Saúdská Arábie – v reakci na Trumpův příslib zvýšení těžby americké ropy – zruší svůj příslib, že omezí těžbu ropy v rámci kartelu OPEC. Prioritou pro Saúdy bude udržení tržního podílu.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...