Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Konfrontace USA s Čínou? Neříkejme tomu obchodní válka

Názory

  13:19
PRAHA - Irwin Stelzer napsal pro časopis American Interest zajímavý text o obchodní válce mezi Čínou a USA. Podle něj už nemá smysl mluvit o obchodní válce, ale o vzájemném odpoutání se či oddělení (decoupling). Mluvit o válce prý znamená nerozumět tomu, jak rozsáhlé záležitosti globální ekonomický pořádek musí čelit. Je to takový brexit na globální úrovni.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Podobně jako se Británie snaží a bude snažit oddělit od Evropské unie, Amerika a Čína budou oddělovat své obrovské ekonomiky jednu od druhé. Obě ekonomiky jsou samozřejmě mnohem větší než Británie nebo EU, ale je tu navíc geopolitická rivalita mezi dominantní a vycházející velmocí, která v historii často končí opravdovou válkou. Takže výraz „obchodní válka“, který se soustředí pouze na jeden aspekt celého konfliktu, by měl být nahrazen právě „oddělováním“.

Amerika se prostě rozhodla ukončit svou závislost na Číně jako na zdroji levné práce, což mimochodem způsobilo decimaci některých amerických průmyslových odvětví a komunit a rabování intelektuálního vlastnictví.

Čína zase potřebuje ukončit svou závislost na americkém trhu a zranitelnost, kterou by Donald Trump a jeho nástupci mohli využít, aby zabránili Číně stát se dominantní světovou ekonomickou a vojenskou mocností.

Cla nejsou jediná zbraň v této bitvě a celní válku Amerika nemůže prohrát, pokud neztratí politickou vůli nést určité náklady, které každý adept na vítězství ve válce musí být ochoten nést a tolerovat.

Čína potřebuje americký trh mnohem více než Amerika potřebuje zatím menší čínský trh. Další zbraň je omezení nákupu produktů nepřítele či rivala. Trump omezuje nákupy čínských produktů Huawei, částečně z důvodů národní bezpečnosti a částečně proto, aby získal páku v obchodním vyjednávání.

Čína zakázala nákupy amerických zemědělských produktů, jako jsou vepřové a sója. Cílem je ublížit americkým farmářům, kteří tvoří vlivný komponent Trumpova elektorátu. Jde o to, aby v příštích volbách Trumpa opustili a zvolili někoho, kdo bude tolerovat neférové čínské obchodní praktiky, ke kterým byla Amerika slepá po celé dekády.

Další zbraní jsou měny a měnová válka. Amerika označila Čínu za měnového manipulátora, zde se ale ekonomové neshodnou. Většina z nich považuje oslabení čínské měny vůči dolaru za odraz reality a oslabení čínské ekonomiky vůči americké, také v důsledku obchodní či celní války.

Mezitím proces „odpoutávání se“ rychle pokračuje. Čína už není hlavním americkým obchodním partnerem, ale dostala se na třetí místo, za Mexiko a Kanadu. Hodnota vzájemných zahraničních investic se snížila na nejnižší úroveň za pět let.

Čína si vystřílela arzenál celních tarifů a zvažuje další zákazy dovozu amerických produktů a zákaz vývozu vzácných minerálů důležitých pro výrobu chytrých telefonů.

Trump zase rozšířil seznam čínských firem, které nejsou v USA vítané, a přichystal vízové restrikce pro čínské studenty, především ty, kteří se chystají v USA získat dovednosti vhodné k budování lidové Číny.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...