Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Koronavirus a fiskální disciplína

Cestující přicházejí do haly na letišti v Brně-Tuřanech. foto: ČTK

Na serveru Eurointelligence.com v pátek přinášejí určitý sumář fiskální reakce na epidemii koronaviru ve velkých evropských státech. Podle serveru poskytuje epidemie ideální kouřovou clonu pro fiskální expanzi, protože nikdo, kdo je při smyslech, si to nyní nedovolí kritizovat. Zatím to ale vypadá, že jediný, kdo se k tomu ve větší míře odhodlá, je Velká Británie.
  13:27

Italský ministr financí zdůrazňuje fiskální udržitelnost vládních opatření a italská vláda zatím schválila mimořádnou podporu ve výši 0,4 procent HDP, což je necelých osm miliard eur. Rozpočtový schodek se má zvýšit o tři procentní body na 2,5 procenta HDP. Jedna miliarda eur navíc půjde doktorům, sestrám a na nemocniční vybavení; 2,5 miliardy eur půjde navíc na posílení sociální záchranné sítě v postižených oblastech. Něco půjde policii.

Působit ale začnou automatické stabilizátory. Výpadky příjmů z turismu či zastavení některých výrob způsobí nižší odvody na pojistném či dani z příjmů a zvýší se výplaty dávek a podpor v nezaměstnanosti. Celkový schodek může být nakonec vyšší než tři procenta HDP.

Také německá vláda oznámila fiskální stimul, který je podle ekonomického novináře Andrého Kuhnlenze 0,008 procenta HDP. Normálně se něco tak marginálního nedostane do zpráv, ale ilustruje to německý přístup k věci. Němce koronavirus moc nevzrušuje. Podle průzkumů 66 procent z nich věří, že má vláda situaci plně pod kontrolou, a 76 procent Němců si myslí, že se vyhnou nákaze. Panika je možná škodlivější než virus, ale třeba se situace v Německu změní, až se epidemie rozšíří, což je asi nevyhnutelné, nejpozději někdy během dubna. Německý systém zdravotnictví je velmi decentralizovaný, uvidí se, jak si s tím poradí.

Server konstatuje, že veřejná a mediální debata o tom, jaká má být správná ekonomická reakce na koronavirus, je daleko silnější v anglosféře než v Německu. Jakási mentální odpojenost německé jazykové oblasti od anglosféry byla patrná už ve věci finanční krize před deseti lety, během krize eurozóny, ale i ve věci brexitu a obranné a bezpečnostní politiky.

Co se ekonomik týče, původní šoky na nabídkové straně způsobené výpadky dodávek z Číny střídá poptávkový šok způsobený tím, jak lidé necestují a odkládají spotřebu, a tím, jak firmy žádají lidi, aby pracovali z domova. Snížená spotřeba povede k rušení a oddalování investic.

Cílená fiskální reakce je důležitější než mechanické pumpování peněz do ekonomiky ze strany centrálních bank. Z rozpočtu lze rychle pomáhat konkrétním firmám a skupinám lidí v postižených oblastech skrze cílené konkrétní dotace, mimořádné daňové prázdniny v oblastech postižených uzavřením či karanténou. Je možné zvýšit výdaje na zdravotní péči i výzkum.

Přímý vliv epidemie na politiku zažije o víkendu Francie, kde se kvůli obavám z infekce čeká rekordně nízká účast v nedělních komunálních volbách. Macronovo hnutí LREM zažije patrně rekordní porážku a na municipální úrovni čeká Francii návrat pravo-levého souboje.

Samozřejmě teprve čas ukáže, zda byl správný německý stoický klid, nebo spíše to, co se může jevit jako alarmismus převládající v anglosaském světě, v nadnárodních firmách a v Americe především.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč