Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Koronavirus z čínské laboratoře a nepříjemné létání

Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 MAX v barvách aerolinek SmartWings. | foto: Travel Service

Praha Australský deník Sunday Telegraph se dostal k tzv. Five Eyes Report (Zpráva pěti očí), což je zpráva pěti anglosaských tajných služeb (USA, Británie, Kanada, Austrálie, Nový Zéland), které tradičně velmi úzce spolupracují.

Materiál opravdu konstatuje – podobně jako to říká americký ministr zahraničí Michael Pompeo –, že virus unikl z čínské laboratoře ve Wu-chanu, ale odmítá, že ho vědci vyrobili schválně či že vznikl na základě genetické manipulace.

Na serveru Eurointelligence.com konstatují, že závěry anglosaských tajných služeb budou mít dopad na evropsko-americké vztahy a na vztahy evropských zemí mezi sebou. Moc nepomůže, že evropské tajné služby nebyly přizvány a zahrnuty. Od Itálie lze například očekávat, že bude podporovat čínské strategické investice v Evropě. Může to být v lecčem podobné situaci po 11. září 2001, kdy byla Evropa rozdělená v podpoře americké invaze do Iráku.

Zpráva a zostření amerického nepřátelského tónu vůči Číně mohou mít dopad na globální ekonomické oživení, akciové trhy už reagují velmi negativně. Celá evropská strategie ekonomického oživení (respektive neexistence této strategie) stojí velmi naivně v zásadě na tom, že se ekonomické a obchodní vztahy Evropy a Číny dostanou až na výjimky, jako je farmaceutický průmysl a ochranný zdravotní materiál, na úroveň před pandemií.

Německý ústavní soud v Karlsruhe zítra rozhodne, zda je program nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou v souladu s německým právem, či nikoli. Je možné, že soud tento program de facto ukončí. ECB sice nespadá pod německé právo, ale německé právo reguluje Bundesbanku, jež je největším akcionářem ECB.

Těžko předvídat, jak se soud rozhodne, už víckrát v minulosti překvapil. K projektu společné evropské měny se stavěl kriticky, ale nikdy ho nezabil. Ani v roce 1993, ani v roce 1998.

Leckdo si myslí, že němečtí soudci jsou příliš konzervativní. Podle komentátora FT Wolfganga Münchaua však právo pouze reflektuje politické a ekonomické rozdělení Evropy po roce 2008.

Když se nám nelíbí zákonné rámce, měli bychom je změnit. Ke změnám základních evropských smluv není v současnosti politická vůle. Z toho ale nemůžeme vinit německé soudce. Je fakt, že euro bylo po minulé krizi zachráněno pouze za cenu ohýbání práva až na hranici možného. Právní inženýrství bylo dovedeno k dokonalosti. Zůstala zachována klauzule o zákazu pomoci jednotlivým zemím, a přitom vznikl záchranný deštník. Budoucnost eurozóny stojí do značné míry na právnických tricích a těžko soudcům vyčítat, pokud by tomu učinili přítrž.

Dodejme, že pokud se tak stane, bude to ale pro ekonomiky a trhy další velmi nepříjemná a výbušná zpráva v nejméně vhodnou dobu.

Chris Bryant v komentáři pro Bloomberg předvídá, že až se zase začne létat, bude létání ještě míň příjemným zážitkem, než tomu bylo dosud.

Tlak na snižování nákladů a opatření proti terorismu byly frustrující samy o sobě. Leckdo těžko akceptoval často ponižující opatření a neustálá zpoždění. Nyní si budeme muset přičíst hygienická opatření, mytí a dezinfekci rukou i obuvi, dodržování odstupů, povinné roušky a třeba též rukavice na letišti i v letadle, měření teploty, možná povinné testy a průkazy o bezinfekčnosti apod.

Letenku si budete na gatu skenovat sami, zmizí časopisy a jídelní lístky, omezí se nabídka občerstvení. Po příletu bude třeba nejprve dezinfikovat sedadla a hlavně opěrky na ruce i hlavu a stolečky. Místo příjezdu na letiště dvě hodiny před odletem počítejme se třemi. Pokud se bude nechávat prostřední sedadlo prázdné, zvýší se karbonová stopa letadla a podobně.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!