Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
7. ledna 2019 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Kurz jako příběh úspěchu, píší Financial Times

Sebastian Kurz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebastian Kurz. | foto: Reuters

PRAHA Deník Financial Times přináší rozsáhlý materiál o mladém rakouském kancléři Sebastianu Kurzovi a táže se v titulku, zda je zachráncem Evropy, nebo přítelem krajní pravice.

Pravý střed se v Rakousku díky Kurzovi stabilizoval, leč kritici se prý táží, jestli nelegitimizuje myšlenky extremismu. V roce 2015 se Kurz tvrdě postavil toleranci ilegální migrace – a vysloužil si nálepku odpůrce evropské solidarity a hodnot. Kurz deníku řekl, že po dvou letech se názor EU dramaticky změnil a přiblížil jeho názoru.

Také díky své kritice Angely Merkelové představuje 32letý Kurz v evropské krajině neobvyklý příběh úspěchu. V době, kdy jsou různé zvraty a nezdary běžné, Kurzovo zdůrazňování hraničních kontrol a potírání ilegální migrace utužuje jeho mocenský úspěch.

Podle FT se ale díky tomu stává kontroverzní figurou. Jeho kritici tvrdí, že legitimizuje xenofobní agendu krajní pravice, jen ji prý převléká do civilizovaného hávu krajní pravice. Pro konzervativní proevropskou pravici v Evropě je však Kurz „role model“, čili česky asi nejlépe „příkladná figura“, která dokáže civilizovaně obrátit ve svůj prospěch hněv na establishment i politiku ochrany identit.

Bývalý finský premiér Alexander Stubb dokonce v článku říká: „Má-li vůbec přežít mainstreamová politika, musíte dělat Kurze.“

Kurz omezil vzestup krajně pravicové strany Svobodných. Předtím, než převzal vedení rakouské Lidové strany, vedli krajně pravicoví Svobodní v průzkumech, loni v říjnu ale přesvědčivě vyhráli Kurzovi lidovci, a Svobodní skončili dokonce na třetím místě, až za sociálními demokraty. Kurz sice zformoval koalici se Svobodnými, ale průzkumům vévodí sám, zatímco podpora Svobodných uvadá. Nezaměstnanost v Rakousku činí pouhá 4,8 procenta, zatímco hospodářství v loňském roce rostlo o 2,7 procenta.

Kurzovi obdivovatelé mu gratulují, že reagoval na veřejné obavy z nelegální migrace, a přitom respektuje vládu práva, mluví proevropsky a v jiných ohledech je sociálně liberální, chce být protikladem „neliberální demokracie“ vzývané autoritářským maďarským Viktorem Orbánem. Alexandr Stubb dodává: „Kurz představuje užitečný konzervatismus. Mluví o otevřeném světě, internacionalismu a je proevropský. V řešení problémů jako migrace je ale pragmatický. Je to přesně ten typ člověka, který dokáže porazit orbanismus a dát populistům polibek smrti.“

Kritici však Kurzovi vyčítají, že umožňuje extremistům podíl na moci, legitimizuje je a manipuluje strachem veřejnosti z migrace. Bývalý levicový kancléř Christian Kern v článku tvrdí, že Kurz hasí požár kerosinem a posunuje hranice v tom, co je na pravici morálně a politicky akceptovatelné.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz