Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Le Penová francouzskou prezidentkou nebude

Názory

  13:40
PRAHA - Poté, co Marine Le Penová nevyhrála ve druhém kole ani jeden francouzský region, je prý vcelku jasné, že se francouzskou prezidentkou nestane.

Reakce Marine Le Penová na výsledky druhého kola voleb foto: Reuters

Tvrdí to alespoň tato analýza agentury Bloomberg. Regionální volby mají tradičně velice nízkou účast a poměrný systém pomáhá stranám, jako je Národní fronta, jak se ukázalo v prvním kole. V druhém kole se spojila mainstreamová pravice se socialisty. Socialisté dokonce stáhli své kandidáty a vyjádřili podporu Republikánům. Lze předpokládat, že totéž se stane v prezidentských volbách v roce 2017.

Analytici v článku tvrdí, že Le Penová se patrně dostane do druhého kola prezidentských voleb v roce 2017, ale její vítězství v druhém kole je extrémně nepravděpodobné. Národní frontu naprosto odmítá většina Francouzů.

Le Penová se pokusila učinit svou stranu přijatelnější tím, že se vzdala antisemitismu svého otce, kterého dokonce vyloučila ze strany. Většina Francouzů ale nesouhlasí s politikou ostrahy národních hranic a opuštění eura.

Le Penová má nejsilnější negativní podporu, je to velice neoblíbená politička. Navíc šance Národní fronty uspět v parlamentních volbách jsou vysloveně mizivé.

...

Wolfgang Munchau se ve FT vyjadřuje k monetizaci státních dluhů v eurozóně, tedy k něčemu, co je podle evropského práva striktně ilegální. ECB smí nakupovat dluhové instrumenty, ale pouze za účelem dosažení cílů měnové politiky, nikoli proto, aby někomu ulevila. Tím se ale logicky otevírá velká šedá zóna.

Oficiálním cílem kvantitativního uvolnění ECB je dosažení vyšší úrovně inflace. Pokud se to bude provádět dlouho, což asi bude, pak se tím ale budou řešit státní i bankovní dluhy.

Německý politický establishment kritizuje ECB za monetizaci dluhu. Vedení ECB to odmítá. Ale ať říkají v ECB cokoli, efekt bude stejný, jako by to neodmítali. Tak bude nakonec vyřešena krize: žádné dluhové řešení (debt resolution), žádná fiskální pomoc, ale staromódní tištění peněz. Ne že by to bylo nejlepší nebo skvělé, ale pravidla a politické limity stejně nic jiného neumožňují. A bude to trvat velmi dlouho, předpovídá Munchau.

...

Analýza Bloombergu v souvislosti s klimatickou konferencí v Paříži tvrdí, že dokud výrazně nepokročí technologie skladování energie z obnovitelných zdrojů, zůstane poptávka po obnovitelných zdrojích vysoká. Svět bez fosilních paliv se zatím nachází zcela mimo smysluplný plánovací horizont. Co se ale změní, je poměr investic. Investice do obnovitelných zdrojů budou činit v příští dekádě 59 procent globálních energetick ých investic. V další dekádě to již budou dvě třetiny.

...

Anthony Currie se na Reuters také dívá na pařížskou dohodu z pohledu investic a upozorňuje, že například banka Merrill Lynch odhaduje do roku 2030 potřebu globálních „low carbon“ investic na 13,5 bilionu (trillions) dolarů. Jenom Čína říká, že bude třeba investovat 6,6 bilionu dolarů, z toho stát bude schopen dodávat pouze 15 procent zelených investic. Je zde obrovský potenciál pro soukromé investice.

Další dobrá zpráva prý je, že i menší investice – jako třeba lepší pneumatiky pro automobily – mohou přinést velký posun.

...

V souvislosti s pařížskou konferencí zvu čtenáře na dnešní debatu, které se zúčastní i ministr životního prostředí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...