Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Lepra populismu a cesta ven

Lehman Brothers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lehman Brothers | foto: Reprofoto

praha Na serveru Bloombergu Sony Kapoor předstřeluje komentář k letošnímu desátému výročí pádu banky Lehman Brothers. To sice připadá až na 15. září, ale finanční svět se zavařil už nějakou dobu předtím.

Trhy jsou dnes nervózní a bojí se, že by letos v létě mohlo zase něco přijít. Samozřejmě žádná finanční krize není nikdy stejná a nikdo se ještě nestal mistrem v jejich předpovídání. Pokud ovšem víme, kde jsou zranitelná místa, lépe se připravíme na případný risk management a klidnou dovolenou.

Jsou čtyři důvody k obavám z toho, že by globální ekonomika mohla být stejně zranitelná jako v roce 2008 nebo ještě zranitelnější.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) opakovaně varuje, že úroveň zadlužení v globální ekonomice je vůbec nejvyšší v historii. Nejde ale jen o výši privátních a státních dluhů, ale i o jejich zhoršující se kvalitu. Máme tu 63 bilionů dolarů suverénních státních dluhů a celkové dluhy ve výši 237 bilionů dolarů, tedy o 70 bilionů více než v době pádu Lehmanů. Obsluha tohoto dluhu i jeho rozbalení na delší období – to budou mnohem nákladnější operace v okamžiku, kdy ve světě skončí politika kvantitativního uvolňování. Vlády mají daleko méně prostoru pro zvýšení veřejných výdajů a proticyklickou politiku než v roce 2008.

S tím, jak mají centrální banky kvůli kvantitativnímu uvolňování na bedrech 15 bilionů různých aktiv s úrokovými mírami blízko nule, je tu jen málo prostoru pro robustní odpověď měnové politiky na případnou další krizi.

Pak tu máme oslabování politického centra všude v západním světě a posilování populistů a nacionalistů a nakonec oslabování důvěry v mezinárodní pořádek. Je známo, že prezident Trump pohrdá mezinárodními institucemi, smlouvami a zaběhlými pořádky od G7 po WTO. Hrozí dokonce – nebo už probíhá – obchodní válka.

Na druhou stranu ovšem platí, že banky jsou silnější, kapitálově vybavenější a zdravější než v roce 2008.

...

Gideon Rachman se dnes ve Financial Times pokouší o optimističtější komentář. To, jak Donald Trump stupňuje svůj tlak na Evropu, může podle něj paradoxně Evropu posílit. Interní tlaky v Evropě budou narůstat. Populisté a nacionalisté jsou u moci v Polsku, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a v Itálii. Pro EU bude stále těžší dosáhnout kompromisu: rozpory ve věci migrace, evropského rozpočtu a reformy eurozóny budou narůstat.

Stejně tak bude narůstat vnější tlak. Nechuť Donalda Trumpa k EU je zřejmější každým dnem. Minulý týden prezident Trump tweetoval, že „EU byla založena, aby mohla Ameriky využívat“, což je docela dramatické opuštění amerického tradičního podpůrného postoje vůči EU. A již brzy se Trump sejde s politickým lídrem, který také usilovně pracuje na rozložení EU, s Vladimirem Putinem.

Se všemi svými rozdíly a 28 vládami bude EU čelit politice „rozděl a panuj“, jak ze strany USA, tak ze strany Ruska a Číny. Na příkladu brexitu je přitom vidět, že EU dokáže táhnout za jeden provaz.

Hlavní zdroj Rachmanova optimismu spočívá ovšem v tom, že EU má velkou schopnost proměnit outsidery ve členy klubu. Podívejte se na proměnu Alexise Tsiprase – ze socialistického buřiče se stal slušně vychovaný a daně snižující evropský federalista. Je klidně možné a představitelné, že nová generace populistů projde podobnou transformací, až si uvědomí hodnotu členství v EU a míru rizika rozpadu Unie. Pokud ano, EU se zbaví lepry a kritiky opět zkrotí.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....