Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Lepší žádná bankovní unie než tahle

Evropa

  14:22
Wolfgang Münchau se ve včerejším článku pro Financial Times rozzlobil na evropskou bankovní unii, resp. podobu, v jaké je připravována. Pokud se prý chystá takováto integrace, tak to se snad raději neintegrovat, říká Münchau.

Evropská komise (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Budoucnost eurozóny nebyla na posledním summitu EU řešena, evropští lídři měli na starosti naléhavější problémy, což je pochopitelné.

V usnesení ale uvedli, že neuvažují o prohloubení bankovní unie. To je velká zpráva. Berlín dal najevo, že vetuje každý návrh na společné pojištění vkladů, bez kterého zůstane bankovní unie prázdnou schránkou.

Žádný velký skok v evropské integraci se nechystá. Východní Evropa blokuje redistribuci uprchlíků, Německo blokuje společné pojištění vkladů. Každý blokuje každého. Originální design měnové unie bez fiskální unie zůstává ve hře. Objevila se třeba zpráva pěti prezidentů Evropské unie, její závěry ale nikdo nerespektuje. Eurozóna zůstává moderní verzí zlatého standardu, v podstatě pouze zafixovaným kurzovým systémem. Leckdo namítá: A co záchranný val ESM bankovní unie? Není to doopravdy? ESM je podle Münchaua doopravdy, bankovní unie není.

Ti, kdo se domnívali, že zárodečná bankovní unie povede k plnohodnotné měnové unii se společným pojištěním vkladů, se podle Münchaua mýlí. Bylo by lepší bankovní unii zrušit a vrátit zodpovědnost na úroveň jednotlivých států, alespoň bude jasné, kdo má zodpovědnost.

Ashoka Mody srovnává na Reuters americký a evropský přístup k měnové politice po tzv. velké recesi.

Ben Bernanke, bývalý předseda americké centrální banky, si ve svých pamětech vzpomněl, jak ho německý ministr financí Wolfgang Schäuble v roce 2010 poučoval, že americká měnová politika je nesourodá a nesmyslná, přesně v době, kdy se Fed zuby nehty bránil zmrzačující deflaci. Schäuble se tehdy domníval, že Američanům jde o oslabení dolaru.

Bernanke správně zdůrazňuje, že americký HDP je dnes 8,9 procenta nad předkrizovou úrovní, zatímco HDP eurozóny je 0,8 procenta pod krizovou úrovní.

Draghi by neměl poslouchat, co mu říkají evropští politici, a jednat v boji s deflačním prostředím rázně.

Předvídavá ekonomická politika znamená jednat rázně, než se riziko naplno projeví. To žádá rozumný úsudek a institucionální schopnost a kapacitu. V Evropě,s jejími roztříštěnými zájmy a pomalým rozhodováním, autority souhlasí s ekonomickým rozhodováním, které ospravedlňuje nicnedělání, tak dlouho, dokud to neskončí průšvihem.

Prezident Bundesbanky Jens Weidmann si přitom stále stěžuje, že úrokové míry jsou příliš nízké. A Wolfgang Schäuble prohlásil nízké úroky za návykové.

Draghi by měl rozšířit nákup dluhopisů, dokud je čas.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...