Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Litva řeší ruskou propagandu

V samotném centru se nachází homole s malým hrádkem i pevností - Gediminasova... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V samotném centru se nachází homole s malým hrádkem i pevností - Gediminasova... | foto: Jan Macháček, Lidovky.cz

Autor Monitoru navštívil v tomto týdnu Litvu, jmenovitě hlavní město Vilnius, kde právě proběhly oslavy dvaceti pěti let samostatnosti této největší a nejjižnější pobaltské republiky. Proto lze vidět leckde na fotkách litevské vlajky.

V rámci oslav výročí se v Litvě konaly různé konference, ta jedna se například týkala ruské propagandy, ruské hybridní a informační války, obrazu Ruska v médiích apod. Účastnili se američtí i evropští odborníci na Rusko, zástupci think tanků, novináři, akademici, ruští nezávislí intelektuálové pracující často pro americké think tanky apod.

Kostel v litevském městě Vilnius.

Kostel v litevském městě Vilnius.

Na Putina, Rusko a Ukrajinu se po dvou vteřinách stočilo každé téma, a to v míře, jakou si my za českou pecí vůbec, ale vůbec nedovedeme představit. Všem je tu jasné, že Západ zaspal a pořád se chová jako náměsíčný, že NATO zaspalo apod. Ne že by se už chystali na válku, ale nemají k tomu daleko.

Kostel v litevském městě Vilnius.

Kostel v litevském městě Vilnius.

Zatím se mluví o tom, jak odpovídat na informační válku, zda v rámci sankcí zakázat stanici Russia Today a ruské kanály, na druhou stranu každý tuší, že to je asi marné a že to asi nepůjde. Každý prý chápe, že nelze znečišťovat vodu a jezera, tak prý není moc jasné, proč by se mělo tolerovat znečišťování lidských myslí a informačního prostoru. Lež a dezinformace jsou přece zbraní dnešní doby apod.

Litevské město Vilnius.

Litevské město Vilnius.

V Litvě nedávno zavedli euro, ale moc to tady nikdo neprožívá, protože všichni prožívají Rusko. Prodavači i zákazníci zachází s euromincemi, jako kdyby je znali odjakživa. Centrum Vilniusu se hemží kavárničkami a kafe tu umějí úplně všude dělat opravdu výtečné.

Litevské město Vilnius.

Litevské město Vilnius.


Vilnius má krásně opravené malé centrum, které ale není o moc větší než centrum třeba Prešova nebo Košic, pokud to tam někdo znáte. Taktéž v Prešově nebo v Košicích mají dnes krásně opravená náměstí.

Vilnius bývá přezdíván město kostelů a je jich tam opravdu požehnaně a všech možných druhů, takže když vylezete na nějaký malý kopeček, brázdí hladinu města východozápadním směrem jako koráby podobně, jako je tomu v Praze při pohledu z Petřína nebo Riegrových sadů.

Litevské město Vilnius přezdívané také jako město kostelů.

Litevské město Vilnius přezdívané také jako město kostelů.

Při pohledu na druhou stranu z kopce do centra je vidět i takový shluk středně velkých skleněných mrakodrapů, taková litevská Praha-Pankrác.

I v Litvě lze najít středně velké mrakodrapy.

I v Litvě lze najít středně velké mrakodrapy.

Když zahnete z centra do bočních ulic, často narazíte na poměrně zdevastované a šedivé domy, dvorky a ulice, člověk si říká, jak to tady vypadalo za komunismu.

Některé čtvrti litevského města Vilnius.

Některé čtvrti litevského města Vilnius.

I kostelů je a bylo tolik, že asi nelze opravit všechny naráz.

Některé kostely litevského města Vilnius by potřebovaly rekonstruovat.

Některé kostely litevského města Vilnius by potřebovaly rekonstruovat.

Navíc – Litva a Lotyšsko jsou po Bulharsku stále nejchudší země EU.

Litva měla před druhou světovou válkou nejpočetnější židovskou komunitu v Pobaltí, není to ale téma, o kterém Litevci zrovna rádi konverzují.

Litevské město Vilnius.

Litevské město Vilnius.

V samotném centru se nachází homole s malým hrádkem i pevností. Gediminasova věž. Kopec byl nedávno zbaven všech stromů a poskytuje nádherný výhled.

V samotném centru se nachází homole s malým hrádkem i pevností - Gediminasova...

V samotném centru se nachází homole s malým hrádkem i pevností - Gediminasova věž.

Jedna z drobných nepříjemností Vilniusu je ale dlažba z kulatých kamenů, po nichž je chůze vskutku obtížná, zvláště je-li po dešti.

Ve městě Vilnius naleznete dlažbu z kulatých kamenů, po nichž je chůze vskutku...

Ve městě Vilnius naleznete dlažbu z kulatých kamenů, po nichž je chůze vskutku obtížná, zvláště je-li po dešti.

Česka, Litevci vám poděkují za to, že jste jim darovali háček nad c a s, tedy „č“ a „š“, všichni nás tady za to mají rádi, pro všechny je to to hlavní, co o nás vědí, a je to v Litvě o nás známější než české pivo nebo něco takového. Navíc se tím lišíme od Poláků, Litevci jsou takoví naši háčkoví bratři.

Litevský obchod se zdobenými dorty.

Litevský obchod se zdobenými dorty.

Oblíbeným litevským stavebním materiálem je bílošedá cihla.

Litevská vlajka.

Litevská vlajka.

Tak hezké narozeniny, Litvo! A hlavně svobodu!

Debata Jana Macháčka

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...