Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
4. května 2016 12:41 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Má se pohrdat Trumpovými voliči?

Spokojený Trump. Miliardář ovládl už patnáct amerických států, to znepokojilo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spokojený Trump. Miliardář ovládl už patnáct amerických států, to znepokojilo... | foto: Reuters

Agentura Bloomberg upozorňuje na zajímavou studii University of Michigan, ve které se píše, že jedno procento nejbohatších se nejrychleji zbavovalo akcií v době finanční krize. To znamená, že bohatí se akcií zbavili včas a rychle, proměnili je v hotovost.

Po pádu Lehman Brothers ztratily americké akcie na hodnotě 10 bilionů (trillions) dolarů, na určitou dobu se mnoha lidem vymazalo důchodové spoření apod., takže není divu, že se ekonomové snaží pochopit, kdo se na trhu jak choval, kdo uvedl do pohybu spirálu, kdo na tom jak profitoval apod.

Jedno vysvětlení je, že bohatí lidé toho mají na osobu v akciích více ve hře. Pak jde ale asi také o to, že si bohatí lidé sami o sobě rádi myslí, že trhu dobře rozumí a umí lépe odhadnout jeho vývoj, a nakonec jde o to, že méně movití lidé více váhají prodávat se ztrátou, i když je zpočátku malá.

...

Ranesh Ponnuru na Bloombergu píše, že v Americe se v rámci prezidentské kampaně otevřela další kapitola, a sice vyjadřování a souzení nikoli kandidátů, ale rovnou jejich voličů a podporovatelů. Komentátor deníku The Wall Street Journal Bret Stephens napsal, že „pokud si nemyslíte, že Donald Trump je odpudivý, jste odpudivý sám“. Gabriel Schoenfeld v New York Daily News napsal, že „všichni Trumpovi voliči by měli být voláni k zodpovědnosti, protože volí člověka s nízkým charakterem, který nenávidí americké ústavní svobody. Správný konzervativec nemá mít pro Trumpovy voliče žádné porozumění. James Kirchick napsal, že bychom neměli mít pochopení pro nikoho, kdo volí Trumpa, a vysvětlovat či omlouvat špatné chování voličů. Isaac Chotiner ve Slatu napsal, že když někdopodporuje Trumpa, měli by s ním lidé rozvázat přátelství.

Autor sice Trumpa rád nemá, ale bojí se, že takové pohrdání a pocit nadřazenosti Trumpovy podporovatele jenom utvrdí v jejich přesvědčení.

Dodejme, že soudit lidi, které neznáte, je vůbec idiocie, jako kdyby to člověk odněkud znal. To už se i Amerika dočista zbláznila? Krom toho má řada voličů prostě vztek na globalizaci, masovou migraci, svobodný obchod, americké elity a politický establishment a asi je správné zjistit proč a mířit na podstatu problému.

...

Gideon Rachman ve Financial Times píše, že Amerika a Rusko musí spojit síly k likvidaci IS. Zpočátku to prý skutečně bylo tak, že ruské angažmá v Sýrii mířilo na všechno jiné, jen ne na Islámský stát. V posledních týdnech ale Rusové pomáhali například v Palmýře. Američané prý mohou porazit IS v Iráku nebo se spojit s Asadovými a ruskými vojáky a porazit IS v Sýrii.

Bude to prý velice těžké. Napětí v severní Evropě roste, ruská stíhačka konfrontovala americké letadlo nad Baltským mořem. Summit NATO ve Varšavě bude žádat větší vojenské angažmá NATO v Polsku a v Pobaltí a Rusové budou více vyzbrojovat Kaliningradskou oblast.

Ale v době ruského ataku na Krym a východ Ukrajiny byly prý Američané také schopni jednat s Rusy o mezinárodní dohodě s Íránem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz