Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
25. dubna 2017 13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Macron vs. Le Penová – pozor na předčasné oslavy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Marine Le Penová vs. Emmanuel Macron. Souboj o prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová vs. Emmanuel Macron. Souboj o prezidenta. | foto: Reuters

Bývalá šéfredaktorka Le Monde Natalie Nougayredová varuje v komentáři pro The Guardian před předčasnými oslavami Macronova vítězství. Samozřejmě i jí se trochu ulevilo, ale konstatovat, že už skončila bitva s extremismem a demagogií, by podle ní bylo velmi nebezpečné.

Do 7. května zbývají dva týdny a to je v politice velmi dlouhá doba. V první řadě je třeba zajistit vysokou účast a hlasovat, každá ruka se počítá.

Francie zachránila v neděli svou čest. V éře brexitu a Trumpa představuje francouzské hlasování významnou protiváhu sil, které ohrožují demokratické hodnoty.

Podle autorky je důležité, že François Fillon vyzval k podpoře Macrona, a též je povzbudivé, že podle průzkumů vyhraje Macron v druhém kole v poměru 62 procent vůči 38 procentům.

Macrona může poškodit jedině významně nízká volební účast, jakýsi nakažlivý pocit „ani Macron, ani Le Penová“.

Znepokojivé je, že kandidát Jean-Luc Mélenchon nepodpořil ani jednoho z kandidátů, není ochoten přiznat zásadní rozdíl mezi nimi. Jeho hnutí bude teprve konzultovat svůj postoj se svými podporovateli, což je ostudné.

Natalie Nougayredová také upozorňuje na konzervativní katolické skupiny kolem hnutí Sens Commun, které podporovalo v kampani Fillona a také prohlásilo, že nebude vybírat mezi Macronem a Le Penovou.

...

Podle Gideona Rachmana se jasně potvrzuje trend ve světové politice. Stále více se ukazuje, že nejdůležitější politické dělítko probíhá mezi nacionalisty a internacionalisty. Průlomový byl pro nacionalisty rok 2016 – vydařil se jim brexit a volba Trumpa. Francie a kontinentální Evropa zatím zůstávají na straně internacionalismu.

Co může ještě Macrona oslabit proti poměrně přesvědčivým průzkumům? Le Penová je zkušená televizní diskutérka, bude se snažit Macrona portrétovat jako bohatého bankéře, elitáře, loutku oligarchů apod.

Protože se jedná o mezinárodní ideologický boj, bude s velkým zájmem sledován ve světě. Pravděpodobné vítězství Macrona bude přivítáno s potěšením v Bruselu a v Berlíně, se zklamáním v Kremlu a v Bílém domě a se smíšenými pocity v Londýně.

Co se Trumpa týče, Le Penová ho hlasitě podporovala, ale Rachman upozorňuje, že její jazyk je proti Trumpovi velice uměřený, nikdy by si například nedovolila mluvit o „zákazu muslimů“. Trump ještě před pár měsíci ve prospěch Le Penové tweetoval s tím, že věří, že vyhraje. Jeho dnes už docela seriózní tým bezpečnostních poradců si ale jistě oddychne, pokud tomu tak nebude.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 12Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz