Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
25. dubna 2017 13:01 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Macron vs. Le Penová – pozor na předčasné oslavy

Marine Le Penová vs. Emmanuel Macron. Souboj o prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marine Le Penová vs. Emmanuel Macron. Souboj o prezidenta. | foto: Reuters

Bývalá šéfredaktorka Le Monde Natalie Nougayredová varuje v komentáři pro The Guardian před předčasnými oslavami Macronova vítězství. Samozřejmě i jí se trochu ulevilo, ale konstatovat, že už skončila bitva s extremismem a demagogií, by podle ní bylo velmi nebezpečné.

Do 7. května zbývají dva týdny a to je v politice velmi dlouhá doba. V první řadě je třeba zajistit vysokou účast a hlasovat, každá ruka se počítá.

Francie zachránila v neděli svou čest. V éře brexitu a Trumpa představuje francouzské hlasování významnou protiváhu sil, které ohrožují demokratické hodnoty.

Podle autorky je důležité, že François Fillon vyzval k podpoře Macrona, a též je povzbudivé, že podle průzkumů vyhraje Macron v druhém kole v poměru 62 procent vůči 38 procentům.

Macrona může poškodit jedině významně nízká volební účast, jakýsi nakažlivý pocit „ani Macron, ani Le Penová“.

Znepokojivé je, že kandidát Jean-Luc Mélenchon nepodpořil ani jednoho z kandidátů, není ochoten přiznat zásadní rozdíl mezi nimi. Jeho hnutí bude teprve konzultovat svůj postoj se svými podporovateli, což je ostudné.

Natalie Nougayredová také upozorňuje na konzervativní katolické skupiny kolem hnutí Sens Commun, které podporovalo v kampani Fillona a také prohlásilo, že nebude vybírat mezi Macronem a Le Penovou.

...

Podle Gideona Rachmana se jasně potvrzuje trend ve světové politice. Stále více se ukazuje, že nejdůležitější politické dělítko probíhá mezi nacionalisty a internacionalisty. Průlomový byl pro nacionalisty rok 2016 – vydařil se jim brexit a volba Trumpa. Francie a kontinentální Evropa zatím zůstávají na straně internacionalismu.

Co může ještě Macrona oslabit proti poměrně přesvědčivým průzkumům? Le Penová je zkušená televizní diskutérka, bude se snažit Macrona portrétovat jako bohatého bankéře, elitáře, loutku oligarchů apod.

Protože se jedná o mezinárodní ideologický boj, bude s velkým zájmem sledován ve světě. Pravděpodobné vítězství Macrona bude přivítáno s potěšením v Bruselu a v Berlíně, se zklamáním v Kremlu a v Bílém domě a se smíšenými pocity v Londýně.

Co se Trumpa týče, Le Penová ho hlasitě podporovala, ale Rachman upozorňuje, že její jazyk je proti Trumpovi velice uměřený, nikdy by si například nedovolila mluvit o „zákazu muslimů“. Trump ještě před pár měsíci ve prospěch Le Penové tweetoval s tím, že věří, že vyhraje. Jeho dnes už docela seriózní tým bezpečnostních poradců si ale jistě oddychne, pokud tomu tak nebude.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany
TIP NA LYŽE: Objevte krásy Krušných hor z německé strany

Saský Oberwiesenthal je nejvýše položeným městem Německa. Je to typické horské městečko s parádními sjezdovkami na Fichtelbergu. Na co všechno se můžete těšit a jak jsou zdejší hotely připraveny na rodiny s dětmi?