Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Maďarsko staví plot. Co by také mělo dělat?

Evropa

  13:20
Německá rétorika vůči novým členským zemím EU či zemím Visegrádské skupiny se ve věci uprchlíků stupňuje. Poté, co koncem Schengenu hrozili představitelé bavorské vlády, začala tuto kartu vytahovat i kancléřka Angela Merkelová. Rakousko zase navrhuje, aby země, které nechtějí přijmout kvóty, přišly o evropské dotace.

Zavřené Východní nádraží v Budapešti. foto: Reuters

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius si vůči Maďarsku vůbec nebere servítky.

Vlády V4 se zase scházejí, aby sladily svou pozici. Skoro to vypadá, že takhle velký rozkol EU ještě nezažila. Potíž je v tom, že ať si člověk láme hlavu, jak chce, kompromis se tentokrát opravdu nebude vůbec rodit snadno.

Německo a Rakousko jsou země, které se vyznačují tradicí pořádku, a zdrojem pořádku je přece dodržování pravidel, smluv a zákonů. Jenže jako by nyní Německo apelovalo na to, že přednost mají emoce, soucit a solidarita s uprchlíky všeho druhu apod.

Zdá se však, že pravidla hovoří jasně. Hranice schengenského prostoru má být chráněna proti ilegálnímu překračování a zodpovědná za to je země, jejíž hranice hranici schengenskou tvoří.

Ten, kdo hranici ilegálně překročí, má být zachycen, registrován, mají mu být sejmuty otisky, měl by podstoupit zdravotní prohlídku apod. Pak musí čekat, až bude kladně či záporně vyřízena jeho žádost o politický azyl.

Když Maďarsko staví plot, nabádá tím pouze migranty a potenciální azylanty, aby žádali o vstup do země na legálním hraničním přechodu.

Maďarsko je za plot kritizováno. Když by ale schengenskou hranici nechránilo vůbec, lze se vsadit, že bude z téhož Německa kritizováno za to, že umožňuje volný průchod migrantů do Německa. Takže co má podle Německa Maďarsko přesně dělat? Umožnit volný průchod (průjezd vlaků, autobusů) migrantů rovnou do Německa, nebo dodržovat schengenská pravidla?

V Budapešti byl přerušen provoz nádraží kvůli uprchlíkům. Na vině je prý EU a Merkelová

Není vůbec jasné, jak si Německo přerozdělování uprchlíků v rámci EU-28 představuje. Mají být nejdřív přerozděleni a pak v každé zemi roztříděni na ekonomické a politické? Nebo nám je nejdříve roztřídí sami Němci?

Tak či onak, až se dostanou z tábora v Česku či Polsku ven, odejdou zase do Německa, protože svobodný pohyb v rámci Schengenu se vztahuje i na ně. Pro případnou například měsíčně vyplácenou sociální pomoc se jim pak ani nevyplatí se z Německa třeba do Česka, odkud budou mít razítko v dokladech, vracet, protože cestování něco stojí a z české dávky vyžijí v Německu tak dva dny.

Takže co máme přesně dělat? Dodržovat pravidla, nebo uvolnit uprchlíkům cestu do Německa?

Německo válcuje ostatní

Jako v mnoha jiných politikách EU Německo válcuje ostatní, jak se jemu hodí. Německo nejdříve samo v rámci měnové unie porušilo pravidla Paktu stability a růstu a překročilo předepsaný schodek. Pak porušilo pravidlo, že v rámci eurozóny se nepomáhá, a skrze pomoc Řecku zachránilo vlastní banky. Pak zase trvalo na pravidlech a efektivně umožnilo zahájit ECB kvantitativní uvolnění mnohem později, než bylo objektivně třeba.

Jiným evropským zemím Německo vnucovalo povinný podíl obnovitelných zdrojů, i tam, kde pro to nejsou vhodné přírodní podmínky. Pak zase Německo jednostranně oznámilo vypnutí jaderných zdrojů bez toho, že by se ostatních ptalo, jaké to bude mít konsekvence, apod. Řecku zase nelze odpustit dluh, protože dluhy se mají platit.

Nyní jako by Německo říkalo: Přijímejte a vítejte všechny jako my, bez ohledu na pravidla.

Takže jak má tedy vypadat jednání mezi novou a starou Evropou? Tak, že si vyjasníme, jestli pravidla platí, nebo neplatí.

Nechtějí do Maďarska a dlouho nebudou

Co má být pozitivní signál nebo základ kompromisu z naší strany? Především slušné chování a odsouzení xenofobie ze strany našich politiků. Základ určitě je, že prezident přestane lidi strašit a přestane se chovat jako islamofobní rasistický nevychovanec.

Politici mají lidi uklidnit, vysvětlit jim, že to zvládneme, přesvědčovat o potřebě pomáhat lidem v nouzi, ale jen těm, kteří dodržují pravidla. Mají také narýsovat jasné základy a principy státní humanitární, azylové a migrační politiky. Mají mluvit o hodnotách a jejich prosazování, nikoliv lidi strašit a apelovat na nízké pudy a instinkty.

Potíž je v tom, že uprchlíci k nám ani třeba do Maďarska či Polska nechtějí a chtít ještě dlouho nebudou, i kdyby u nás byl prezidentem dalajlama a všude visely usměvavé billboardy, že migranty vřele vítáme.

Primární důvody nerovnoměrného směřování migrace jsou prostě ekonomické a teprve na druhém místě kulturní či sociální. I ten, kdo prchá před válkou a mučením, si raději vybere zemi nejbohatší a nejvyspělejší.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost spojený s hnutím ANO 2011.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.