Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Maska slušného Islandu?

Evropa

  12:39
PRAHA - Obecně platí (tedy z europocentrického pohledu), že korupce se šíří směrem na jih a na východ. Z tohoto pohledu jsou státy skandinávské a nordické považovány za určitý vzor a příklad. Mají to tam prostě „v genech“ – že se má vládnout a úřadovat slušně a že se při tom nekrade. Je to dáno také protestantskou morálkou apod.

Islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson. foto: ČTK

Skandinávské a nordické země jsou dokonce schopné udržet a financovat nákladné sociální státy, které by teoreticky – alespoň podle pravicových ideologů – byly všude jinde živnou půdou korupce.

MACHÁČEK: V Británii nejsou zastánci EU

Island je logické řadit mezi země kulturně příbuzné s evropským severem, koneckonců na žebříčku vnímání korupce Transparency International stojí Island na 13. místě, tedy velmi vysoko, jako země příkladná. Bude to platit i po aféře Panama Papers, kdy se islandský premiér Gunnlaugsson možná stane hlavní politickou obětí globálního skandálu?

Vyšlo najevo, že politici perou špinavé peníze, podnikají, zatajují příjmy možná v ještě větším rozsahu, než jsme si mysleli – především v Rusku, Saúdské Arábii, na Ukrajině, v Číně a v Argentině – tak přesně v těchto případech se asi nic moc nestane. Pohoršen bude svět, nikoli domácí „voličstvo“. Ruský „volič“ je otrlý, Ukrajina Petra Porošenka zatím potřebuje (má se snad vrátit Tymošenková nebo Janukovyč?) a v Argentině to asi překvapí málokoho. A v takové Číně možná někoho selektivně popraví a ostatním to projde.

Místo toho se bude poroučet islandský premiér. Pro určitý typ lidí to bude důkaz toho, co „říkali dávno“, tedy že kdo je čistý, je čistý jen zdánlivě a jen proto, že dokáže svinstvo lépe skrývat. Je to sice pitomost, ale leckdo tomu věřit bude. Bude to jako severské detektivky – navenek spořádaná společnost, ale ve sklepech mučírny apod.

Skandál Panama Papers je sice kolosální svým rozsahem, ale vyvodit z něj v tuto chvíli nějaké obecně platné a do budoucna užitečné morální poučení se zatím jeví jako dosti obtížné.

Ano, OECD jistě posílí svůj tlak proti daňovým rájům, ty ale nikdy nezmizí úplně, vzniknou jinde a některé země jako Rusko nebo Čína je budou využívat vždycky.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.