Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
21. června 2017 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Merkelová ukázala vstřícnost vůči Macronovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Angela Merkelová a Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Emmanuel Macron. | foto: Reuters

PRAHA Podle průzkumů agentury Allensbach pro deník FAZ v Německu to vypadá, že by CDU/CSU, která má podporu 40 procent voličů, mohla vytvořit vládu pouze s FDP. Podpora liberálů narostla na 10,5 procenta. Tato koalice by podle průzkumů byla uskutečnitelná, i kdyby se krajní pravice, tedy Alternativa pro Německo (AfD), dostala přes pětiprocentní hranici. Podpora AfD je nyní 6,5 procenta. Kdyby se AfD do parlamentu nakonec nedostala, byla by pravděpodobnost této koalice ještě mnohem vyšší.

Podpora SPD je podle průzkumů pouhých 24 procent, což je méně než v minulých volbách v roce 2013. Štěstí už nepřeje ani novému volebnímu lídrovi SPD Martinu Schulzovi. Na začátku roku měl Schulz proti Merkelové podporu veřejnosti 39 ku 24. Nyní se poměr obrátil na 45 ku 20 ve prospěch Merkelové.

Čím to je? Programy nejsou dosud známé. Obě strany přísahaly věrnost ústavnímu zákonu o vyrovnaném rozpočtu, a proto slibují v zásadě stejný rozpočtový stimul v podobě 0,2 procenta HDP. Německá deziluze či nejistota z uprchlické vlny odvanula a jiné otázky se staly důležitějšími: například vnější či vnitřní bezpečnost. Němci jsou s ekonomickou situací spokojeni nejvíce za dvacet let, takže po žádné změně netouží.

--

Kancléřka Merkelová vyjádřila na setkání s podnikateli podmíněnou podporu některým návrhům nového francouzského premiéra Emmanuela Macrona.

Podle ní by Německo mohlo souhlasit s vytvořením postu ministra financí pro eurozónu, případně s nějakým společným rozpočtem. Soustředění na vyjednávání brexitu by podle kancléřky mohlo znamenat, že se „EU přestane starat o svou vlastní budoucnost“. Podle ní „musíme zůstat pospolu, ne se rozdělovat“. Společný rozpočet eurozóny nesmí znamenat, že se „společné zdroje použijí ve špatných oblastech“, peníze mají být použity k rozumným účelům.

Co jsou to špatné oblasti či rozumné účely, kancléřka neřekla, koneckonců, jak píšeme výše, je v Německu před volbami. Ministr financí pro eurozónu ve francouzském pojetí může znamenat něco úplně jiného než ministr financí v pojetí německém. Pro Němce to bude spíše jakýsi supervizor, kontrolor společných pravidel. Stejně tak společný rozpočet v případě Německa může znamenat spíše společný rozpočet Evropského měnového fondu, který navrhuje německý ministr financí Wolfgang Schäuble a který by sjednotil záchranné valy.

Kdo se bojí vícerychlostní Evropy, měl by si všimnout, že kancléřka říká, že „musíme zůstat pospolu, a ne se rozdělovat“. Uvidíme po volbách, ale dodejme, že FDP je ostře proti jakémukoli ručení Němců za dluhy jiných.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 5Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz