Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
24. února 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Mike Pence se postavil za Evropskou unii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Republikánský kandidát na viceprezidenta guvernér Michael Pence. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský kandidát na viceprezidenta guvernér Michael Pence. | foto: Reuters

PRAHA Obavy o to, jak to bude mít Trumpova administrativa s NATO, počátkem týdne poněkud opadly, když se na post poradce pro národní bezpečnost dostal generál McMaster.

Ještě o něco více příjemně překvapeni jsme mohli být výrokem amerického viceprezidenta Mikea Pence, který v Bruselu vyhlásil „pevnou a trvající“ americkou podporu EU.

Je to jistě lepší než to všechno, co už jsme mohli o EU slyšet od Donalda Trumpa, tedy že EU je pouhý prostředek k prosazování německých zájmů, že byla založena, aby porazila Ameriku v obchodu. Také řekl, že by bylo dobré, kdyby více zemí následovalo brexit. V kampani Trump dokonce prohlásil, že Brusel je „pekelná díra“, aby se poslézeopravil, že „Belgie je moc hezké město“.

Jeho poradce Steve Bannon měl před týdnem vzkázat německému velvyslanci, že „EU je nezdařený konstrukt“ apod.

Podpora EU, resp.evropské integrace ze strany USA přitom trvala více než šedesát let a byla dosud nadstranická. Byla v americkém zájmu i v zájmu amerického byznysu. Ani euroskeptická Británie si nepřeje další rozklad EU. Vláda Theresy Mayové si přeje silnou EU. Proč by měla být Amerika euroskeptičtější než Británie?

...

Americký ministr financí Steve Munchin v rozhovoru pro list The Wall Street Journal pravil, že záchrana Řecka je principiálně evropský problém. Také řekl, že poté, co ve věci jednal s evropskými partnery a MMF, pochopil, že Evropané chtějí celý proces jednání s Řeckem vést.

Přeložit si to můžeme tak, že USA jako hlavní akcionář MMF nebudou podporovat tuto instituci v další účasti na záchranném programu pro Řecko, dokud EU nepřistoupí na ořezání nominální výše řeckého dluhu.

Na Trumpa pochopitelně všechno svádět nelze. Pokud EU bude trvat na neudržitelných dogmatech, mohou o logice existence EU začít v Americe pochybovat i její dosavadní američtí zastánci. Německem diktovaná pozice EU vůči Řecku je prostě absurdní a stačí se podívat, kam se Řecko za devět let krize dostalo.

...

Poradci francouzské prezidentské kandidátky Marine Le Penové se sešli s šéfy velkých investičních skupin a bank (BlackRock, Barclays, UBS apod.) a diskutovali s nimi o svýchplánech na odchod z eurozóny.

Agentura Bloomberg hovořila s několika účastníky schůzky, kteří přirovnali názory lepenovců k názorům UKIP nebo bývalého řeckého ministra financí Varufakise.

Francouzský institut Montagne vypočítal, že frexit by pro Francii znamenal devítiprocentní pokles HDP astál by ji 200 miliard eur ročně a půl milionu pracovních sil.

Potíž je, že na příkladech brexitu a Trumpa víme, že ekonomické strašení na voliče nefunguje, a ještě se ukázalo, že došlo – v krátkodobé perspektivě – k opaku, viz okamžitá reakce trhů na brexit a zvolení Trumpa.

Debata Jana Macháčka

„Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost“

  • 6Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz