Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Morální jistota Americe s rasismem nepomůže

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Podle komentátora Bloombergu Cliva Crooka mají američtí aktivisté za sociální spravedlnost pravdu v jedné věci: Afroameričané skutečně trpí dědictvím otroctví, segregace a rasismu. To vše je znevýhodňuje a drží zpátky.

Hlasité a rozzlobené protesty pozvednou vědomí o této nespravedlnosti a jedině tak lze změnit veřejné mínění. Bez rozzlobenosti a vzteku by se nic nezměnilo. Pocit jednoznačné morální správnosti je podle aktivistů potřebný.

Clive Crook si ale myslí, že morální jistota nemůže být bez hranic. Liberální demokracie potřebuje nesouhlas a hlavním smyslem demokracie přece je, aby spolu lidé s různými názory mohli mírumilovně a produktivně koexistovat. Když zastánci morální jistoty nedovedou tolerovat legitimní nesouhlas, stávají se sami nedemokratickou silou.

Rasismus se jistě nesmí tolerovat, ale v tom, jak řešit sociální nespravedlnost, která souvisí s dědictvím rasismu, budou slušní lidé nesouhlasit – a hlavně by měli nesouhlasit.

Řada aktivistů si rasismus spojuje s kapitalismem a chtějí se zbavit obojího. Další škola si zase myslí, že všechno vyplývá z moci, a samotný zdravý rozum je pro ně nástrojem útlaku. Revoluční myšlení odmítá konsenzus a dialog jako zradu. Hesla jako „Zbavte policii peněz“ či „Mlčení je násilí“ zavírají možnost pro konverzaci a zužují prostor pro praktickou politiku.

Naše poznámka:
Crookův text sám prozrazuje, kam americká média za posledních pár měsíců kulturní revoluce dospěla. Člověk měl ještě nedávno za to, že hodnotové věci, které Crook zmiňuje – svobodný dialog, tolerance různých názorů –, jsou oním základem a pilířem Ameriky, že to je vlastně její pravá identita, že to je Amerika samotná a že právě Amerika tohle do světa vyvezla. Dnes je to tak, že Crook se nejprve musí vyznat z toho, že chápe rozzlobenost aktivistů, že sám není rasista, a pak teprve docela ostýchavě připomíná užitečnost svobodné výměny názorů. A to bude mezi námi ještě rád, že ho za tento poněkud disentní text nevyhodí po vzoru deníku NYT z práce.

Bývalý vojenský velitel NATO James Stavridis vítá v textu pro Bloomberg novou dohodu Spojených arabských emirátů (SAE) s Izraelem. Zdůrazňuje, že se nejedná pouze o Netanjahuův podnik. Podíl na dohodě má izraelská armáda a generál Gabi Aškenazi a taktéž bývalý generál Benny Ganc, který je dnes alternujícím ministerským předsedou a momentálně ministrem obrany. Vše pomáhala koordinovat americká administrativa, která navazuje na mírový plán (dosud neúspěšný) Jareda Kushnera.

Oba výše zmínění generálové jsou zastánci centristické politiky, která je založena na kooperaci s arabskými zeměmi, jednání s Palestinci i spojenectvím s USA i NATO a oslabování a odstrašování Íránu.

Izrael zlepšuje svou kooperaci nejen tradičně s Jordánskem či Egyptem, ale také s SAE, Ománem a hlavně Saúdskou Arábií. SAE i Saúdové spolupracují s Izraelem v oblasti raketové obrany, sdílení informací tajných služeb, kybernetické bezpečnosti a satelitního sledování.

Palestinci jako obvykle spokojeni nejsou. Vadí jim, že nebyli přizváni ke konzultacím, berou to jako dýku do zad, vadí jim, že se Netanjahu v rámci dohody vzdal plánů na anexi Západního břehu pouze dočasně, připadá jim, že se hroutí solidarita arabských zemí v Perském zálivu s nimi a slib, že se s Izraelem nebudou navazovat formální vztahy, apod. V tom mají pravdu. Pro arabský svět je nyní důležité uznání největší dlouhodobé hrozby – a tu představuje Írán.

Bývalý izraelský ministerský předseda Ben Gurion napsal: „Musíme více využívat svou představivost než paměť.“ Širší izraelsko-arabská spolupráce představuje onu imaginaci, která prospívá regionu a nakonec i Americe.

Naše poznámka:
Je dnes zvykem portrétovat Trumpa jako pitomce, ale v tomto případě jde také o další zahraničněpolitický úspěch jeho administrativy.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Nový most se nepovedl. Kraj žádá firmu, ať ho postaví znovu. Ta odmítá

Stavba dvou nových mostů nad čtyřproudou silnicí a železnicí ve Frýdlantu nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium S takovou situací se Moravskoslezský kraj jako investor ještě nesetkal. Odmítá převzít most přes železnici ve Frýdlantu...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!