Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Názory

MACHÁČEK: Morgan Stanley věští rychlé oživení

Karanténa (ilustrační snímek). foto: Pixabay.com/geralt

Názor
Praha - V rámci závalu negativních predikcí potěší velmi optimistický výhled. Americká investiční banka Morgan Stanley věští rychlý návrat ekonomik na předkrizovou úroveň.
  13:36

Globální ekonomika začíná růst a celková produkce se dostane na předkrizovou úroveň již v posledním čtvrtletí tohoto roku. Upozorňuje na to agentura Bloomberg.

Ekonomové z Morgan Stanley věří vývoji ekonomiky ve tvaru ostrého písmene V také díky posledním datům a krokům centrálních bank a vlád. Globální ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne meziročně o 8,6 procenta, ale už v prvním čtvrtletí příštího roku se meziročně zvedne o tři procenta.

Morgan Stanley uvádí tři důvody, proč bude recese krátká:

1. Nevznikla zevnitř, důvodem primárně nebyly nerovnováhy v systému.

2. Tlaky na snižování objemu úvěrů v ekonomice (deleveraging) budou slabé.

3. Podpora ekonomik z veřejných zdrojů byla a je rozhodná a zásadní a hned tak neskončí. Peníze do ekonomik budou pumpovány dál.

Pokud ale přijde druhá vlna a další stejně přísné karantény, výhled neplatí.

Výhled Morgan Stanley je mnohem optimističtější než výhled Mezinárodního měnového fondu nebo výhled konkurenční banky JPMorgan Chase, jež se domnívá, že vyhlídky narůstajících dluhů a schodků přinutí vlády k omezování stimulů.

Optimismus, především pak na akciových trzích, krotí Mohamed A. El-Erian, taktéž na Bloombergu.

Za povšimnutí stojí především závěr článku, který upozorňuje na údajně výrazné odpojení kapitálových trhů od reálné ekonomiky. Vyvolává to otázky ohledně toho, jakou roli hrají kapitálové trhy v efektivní mobilizaci a alokaci kapitálu a jaké cenové signály vysílají. Také to ilustruje, jak léta výjimečné podpory centrálních bank pro ceny aktiv způsobily nezamýšlené důsledky a škody.

MACHÁČEK: Aliance pěti očí jako skupina

Nadějné je, že široce založené, zrychlené a udržitelné zvýšení ekonomické aktivity zhodnotí, jak trhy zcela jasně a excesivně předbíhají ekonomickou realitu a výsledky. Neměli bychom ale zpochybňovat možnost zklamání – s tím, že nová data o vývoji epidemie mohou vyvolat otázky o udržitelnosti rychlého otevření ekonomik po celé zeměkouli. Pokud akciové trhy nakonec utrpí šok a bublina splaskne, může to poškodit ekonomický růst, zvýšit nerovnosti, poškodit pocit ekonomického bezpečí domácností a podkopat důvěru v instituce.

A Wolfgang Münchau se v dnešních FT pustil neobvykle do technologického tématu: věští světlé zítřky 3D tisku. Pokud se 3D tisky zkombinují s roboty a robotikou, budou moci tiskárny budovat komplexní věci. Víc lokalizovaná produkce sníží náklady na dopravu a emise. Víc decentralizovaná výroba umožní zemím být lépe připravené na situace, jako je pandemie.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.