Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
5. března 2018 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Možné důsledky kauzy ČEZ v Bulharsku

ČEZ logo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ logo | foto: Lidové noviny

PRAHA Bulharská vláda se podle všeho bude snažit nějakým způsobem zvrátit prodej bulharských aktiv ČEZ firmě Inercom asi tím, že firmu nějak sama převezme, což se jeví jako možné, protože minimálně dvě bulharské banky, které se měly na financování obchodu ČEZ s firmou Inercom podílet, už s ním nechtějí mít nic společného.

Z druhé strany to může být komplikované, protože ČEZ má uzavřenou a podepsanou platnou smlouvu schválenou představenstvem a podle všeho posvěcenou předem i dozorčí radou. Takže to může být ještě velmi složité.

Dozorčí rada i představenstvo ČEZ mají ale dbát více než na aktuální profit z nějaké operace vždy na dobré jméno společnosti. Pokud prodávají důležitá aktiva firmě s netransparentní strukturou, firmě s podivnými jmény z Gruzie a Ruska, pokud uzavírají transakci s podivnými bankami a finančníky s napojením na podsvětí, ohrožují tím dobré jméno společnosti, dokonce to může mít i dopad na její rating.

Pak je tu další věc. Vezměme si případ lotyšské banky ABLV. Ta se ocitla „na vývěsce“ amerického ministerstva financí, které ji požadalo, aby do šedesáti dnů vyvrátila podezření, že pere špinavé peníze. Za pár dní banka de facto přestala existovat, ani nestačila sepsat americkému ministerstvu financí odpověď.

Vězme, že dnes už není období nějakého resetu Západu ve vztazích s Ruskem a že právě přichází doba ostrého posílení protiruských sankcí ze strany USA, které mohou postihnout i obchody evropských firem se subjekty na rozšířených sankčních seznamech. Co kdyby se to mohlo náhodou týkat i ČEZ?

A to nemluvíme o tom, že nějaké řízení vůči firmě ČEZ může kvůli pochybným obchodům vyvolat i Evropská komise.

V neposlední řadě je tu i image České republiky. Až bude chtít nějaká jiná česká firma dělat byznys v Bulharsku nebo jinde na Balkáně a budou se na ni dívat skrz prsty, může se poděkovat polostátní firmě ČEZ. Nehledě na dobrou pověst státu a nás všech vůbec.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost. 

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...