Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Mučení brexitem – EU i Británie budou mít dva roky co dělat

Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Británie se rozhodla pro odchod z Evropské unie. | foto: ČTK

PRAHA Odchod Spojeného království z EU se podle skvělého zpravodajského článku Bloombergu ukáže nejmučivějším rozvodovým řízením v historii lidstva. Bude to nekonečný řetězec zákulisních jednání a výměnných obchodů.

Jednání budou intenzivní, ale evropská smlouva stanovuje parametry článku 50 Lisabonské smlouvy pouze v 261 slovech – zbytek je na politicích, právnících a byrokratech, aby se o to prali v příštích měsících a letech.

Ačkoli britští premiéři počínaje Margaret Thatcherovou a konče Davidem Cameronem úspěšně vyjednali či bránili všemožné britské výjimky od účasti na euru po sdílení schengenského prostoru, stále je téměř polovina britské legislativy odvozena od legislativy evropské. Ekonomický dopad změn v této legislativě je obrovský.

Je to neuvěřitelně komplexní problematika, všechno je za 43 let společného soužití úzce propojené. Článek 50 Lisabonské smlouvy je podle expertů psán jednoduchým jazykem, protože jeho tvůrci chtěli v době sepisování smlouvy „dokázat, že Evropa není žádné vězení, ačkoli si nikdo nedovedl představit, že by toho někdo někdy využil“, tvrdí to dnes alespoň Jean-Claude Piris, Francouz, který byl hlavním právníkem Evropské rady v době sepsání Lisabonské smlouvy.

Rozhovory začnou, jakmile Británie odstartuje onen článek 50. Legálně musí jít o dvě různá jednání. První se bude vztahovat k vyvázání Británie ze současných aranžmá, druhé se bude vztahovat k budoucímu uspořádání vztahů mezi EU a Británií. Může to celé trvat roky, zvláště bude-li EU trvat na tom, že druhé jednání může začít až poté, co skončí to první.

Podle Charlese Granta, ředitele Centra pro evropské reformy, to bude mnohem složitější, než si naprostá většina britských politiků myslí. Grant říká, že půjde o pět okruhů: rozvod, nový obchodní režim mezi Británií a EU, prozatímní dohoda o tom, jak pokrýt hluché období či mezidobí mezi rozvodem a novou dohodou, pak jednání o plném členství Británie ve Světové obchodní organizaci (WTO) a nakonec nové obchodní dohody s dalšími jednotlivými státy.

Dramatická noční jednání ve smyslu záchrany Řecka nejsou sice příliš pravděpodobná, ale vyloučit je taky úplně nelze. Problematické jednotlivosti, které se mohou vynořit v rámci jednotlivých kapitol k „obchodování“ v posledních minutách, se určitě vyskytnou.

Co se dohody o novém uspořádání týče, EU zatím trvá na tom, že s ní se může začít, teprve až bude Británie z EU úplně pryč. To ale Británii velmi oslabí, ztratí pro takové jednání všechny páky.

Zároveň si Británie bude muset připravit svou legislativu, která nahradí tu odvozenou od evropských dohod, a bude muset připravit smlouvy o spolupráci s EU v oblastech, na kterých bude mít Británie zájem – od dopravy po boj s terorismem.

Je skoro nepředstavitelné, jak se budou ošetřovat už probíhající procedury: zkoumání veřejných zakázek ze strany Bruselu, kauzy související s antimonopolní politikou, s povolenou či nepovolenou veřejnou pomocí.

K tomu několik mých poznámek.

1. Toto jednání povede k tomu, že EU i Británie budou několik let velmi do sebe zahleděné, a to v době, kdy je to nejméně žádoucí. Oba celky by se měly s plnou silou soustředit na to, jak v budoucnu obstát v globální konkurenci.

2. Byrokracie, diplomacie i politika budou velmi přetížené.

3. Buďme si jisti, že leckdo chytrý na tom bude vydělávat miliardy eur. Prostředí rozebírání smluv, přemosťování a nahrazování jedněch regulací a dotací druhými bude nejrůznějším spekulantům vysloveně svědčit. Úniky informací z jednání se budou platit zlatem.

4. Měli by si to dobře přečíst ti, kteří koketují s myšlenkou, že by jejich země snad měla odejít také. Tedy pokud jsou mezi nimi takoví, kteří tomu věří z idealistických pohnutek, a ne proto, že jsou placeni Kremlem.

Monitor Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!