Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Münchau: EU jako Výmarská republika

Migranti na palubě lodi organizace Proactiva Open Arms. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti na palubě lodi organizace Proactiva Open Arms. | foto: Reuters

PRAHA Zajímavý článek z pera Ishaana Taatora uveřejnil v pátek deník The Washington Post. Text shrnuje problémy s migrací, které má Itálie, i nárůst pravicového populismu.

Hlavně ale na číslech dokumentuje, že politická krize způsobená migrací přichází ve chvíli, kdy je přísun migrantů na velmi nizké úrovni.

Příliv migrantů přes Středozemní moře do Evropy je na polovině počtů za stejné období v roce 2017. Do středy připlulo necelých 41 000 lidí. A oproti roku 2016 je to pouhých 19 procent.

Podobně americký prezident Donald Trump hrdinně bojuje s hraniční krizí, která neexistuje. Dvě třetiny nelegálních migrantů v USA tvoří ti, kteří do země vstoupí legálně a překročí dobu pobytu určenou vízem. Počet těch, kteří nelegálně překračují hranici s Mexikem, je nejnižší od 70. let. Přesto Trump přiživuje představu nebezpečných hord barbarů čekajících před hraničním plotem s Mexikem.

S tím souvisí i vnitroněmecké politické drama, ke kterému jsme údajně měli přispět i my v České republice tím, že jsme hlasitě volali, že jsme se s Merkelovou na ničem nedohodli, když ona oznámila, že ano. Tím ji prý česká vláda oslabila.

Je to celé absurdní. Česká republika vůbec není na migrační trase jih–severozápad. Vracení od německých hranic (jde pouze o migranty, kteří požádali o azyl v jiné zemi EU) je spor mezi Německem, Rakouskem a Itálií. Pokud se někdo takový ocitne v Německu a žádal o azyl v ČR, může to být typicky nějaký Ukrajinec, který si prodloužil nákup v Drážďanech, nejedná se o nic masového. Převezmeme ho zpět na základě stávajících dublinských dohod. Žádnou další dohodu s Němci vůbec není potřeba uzavírat. Všechny tyto věci nemají vůbec řešit premiéři, ale odborníci a úředníci na úrovni o tři patra níže. To, co se v Německu děje, je čistá hysterie, která se tentokrát vůbec neopírá o fakta a o realitu.

Podle komentáře Wolfganga Münchaua pro Financial Times čelí Evropská unie existenční krizi na dvou frontách. Na první frontě je to Donald Trump a na druhé Matteo Salvini, lídr italské ultrapravicové Ligy. EU platí cenu za to, že je na USA závislá – na exportu i na zajištění vnější bezpečnosti. Američané brzy spustí cla na auta.

Hrozba skrze Salviniho je však potenciálně silnější, i když ne tak akutní. Itálie hraje s EU hru na hodného a zlého policajta. Hodný je premiér Giuseppe Conte. Od EU na summitu moc nezískal. EU bude stavět tábory na svých hranicích, které bude více chránit, a lodě neziskovek to budou mít těžší. Itálie ale žádala konec dublinského systému, kdy zodpovědnost za migranty mají první země EU, kam migranti přicházejí. Salvini jako ministr vnitra – buldok komentoval výsledky summitu s velkou skepsí.

Salvini řídí italské auto ze zadního sedadla a bude útočit na francouzsko-německou dominanci v EU ze všech stran. V minulosti se Itálie řídila strachem z izolace. Často přijímala evropskou legislativu, která nebyla v jejím zájmu, třeba pakt stability a růstu nebo pravidla ESM. Co má sílu, je, že se Salvini nebojí. Nepotřebuje se ukazovat v Bruselu či v Davosu a z koalice klidně vycouvá. V Itálii se potkávají dvě evropské krize: migrační a krize eurozóny. V Itálii je euroskepticismus na vzestupu. EU potřebuje v obou směrech Itálii dodat nějaké pozitivní řešení, nejen překrývat praskliny papírem.

Potíž EU je, že její stabilita stojí na tom, že lidé jako Trump či Salvini se nikdy nedostanou k moci. EU riskuje, že se stane Výmarskou republikou naší doby: konstrukcí jen do mírného politického klimatu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...