Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír 1 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
28. září 2017 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Najde Macron spojence pro svou vizi Evropy?

Emmanuel Macron během proslovu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emmanuel Macron během proslovu. | foto: Reuters

PRAHA Macronův úterní projev o Evropě byl v mnoha ohledech sympatický. Byl optimistický (srovnejme třeba s Donaldem Trumpem, který si pořád stěžuje) a představil odvážnou vizi budoucnosti. Projev byl primárně určen francouzskému publiku ve starobylé francouzské instituci Sorbonně. Hlavní otázka ale je, jestli tu vizi bude někdo v Evropě alespoň trochu sdílet.

Macron v narážce na obecné skuhrání na EU řekl: „My jsme Brusel.“ To je sice staré rčení eurooptimistů, žádný politik v Macronově postavení to ale dosud neřekl. Vzhledem k tomu, že nedávné francouzské volby představovaly souboj o Evropu, musel Macron s nějakou grandiózní vizí logicky přijít, jinak by jeho eurooptimismus neměl podstatu. Splnil si před projevem první domácí úkoly, doma právě prosadil razantní reformu trhu práce a představil rozpočet, kterému říká odpovědný.

Macron čekal s projevem na německé volby a je zřejmé, že vzhledem k oslabení kancléřky z projevu vyškrtal v Německu nepopulární maximalistické představy o finanční integraci eurozóny, jako je společný dluhopis, společný fond pro pojištění v nezaměstnanosti, společné pojištění vkladů a rozpočet v řádu procent HDP. Rozpočet pro eurozónu a evropského ministra financí Macron jen zmínil a nerozvedl. Zkrátka – méně provokativní slovník, zdrženlivé tóny v oblastech citlivých pro Berlín.

Místo toho přišel s gejzírem nápadů v oblasti technologií, inovací, bezpečnosti, obrany a vzdělávání (stručné komentáře Monitoru JM najdeme v závorkách).

Propojit se mají třeba dva systémy rychlostních vlaků TGV a ICE (proč ne?). Má vzniknout společný azylový úřad pro EU, který bude harmonizovat procedury (není důležitější chránit vnější hranici? Proč přesně harmonizovat?), intervenční jednotky EU do roku 2020 (stabilizují Libyi a Sýrii? Jaký bude vztah k NATO?), program ve stylu studentského Erasmu pro armádu (vztah k NATO?), počet evropských komisařů se sníží na 15, nejprve se nároku vzdají velké země (proč ne? Jak se to ale prosadí?). Do roku 2024 se polovina evropských poslanců bude volit z panevropské kandidátky (stejná otázka). Do roku 2025 bude každý evropský student pobývat šest měsíců mimo svou zemi (bude to povinné?). Během stejné doby vznikne dvacet evropských univerzit a institut pro inovace (kdo to zaplatí?). Bude společná karbonová daň, daň z finančních transakcí a harmonizovat se má základ korporátní daně (samé nové daně růst a prosperitu nedělají), reformovat se má společná zemědělská politika (bezvadné – dovolí to Francouzi?).

Podstatné je, že Macron přichází s úplně jinou a zcela protichůdnou vizí Evropy, než jakou před čtrnácti dny představil v projevu o stavu Unie předseda Evropské komise J. C. Juncker. Ten bránil vizi zachování jednotné EU (euro má být měna pro všechny, Schengen má být pro všechny apod.), odmítl rozpočet a parlament pro eurozónu a odmítl vizi vícerychlostní Evropy. Juncker chce pomoci těm, kdo zaostávají, aby se dostali do eurozóny. Macron na nikoho čekat nechce, více integrovat se mají ti, kdo chtějí a jsou na to připraveni.

Junckerova vize byla v zásadě federalistická. Macronova vize je ze státoprávního pohledu dort pejska s kočičkou. Nejprve má být osvěta a politici mají šest měsíců mluvit s voliči, pak se začne na zelené louce mimo EU a znovu i s Británií, mezitím se reformuje Evropský parlament apod. Historie teprve rozhodne, jestli toto byl projev, který v Evropě něco zásadního změnil a nastartoval. Zatím to vůbec jasné není. Problém není jen Německo, problém nejsme jen my „zaostalci“ z Východu. Lze si stěží představit, že tyto nápady vzbudí nadšení v Nizozemsku, Dánsku, Finsku a podobně. Evropské státy budou společně přispívat spíše jen na to, co jim bude připadat naprosto nezbytné.

Debata Jana Macháčka

„Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost“.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Vítězný snímek: Déšť v Praze na Andělu - řidička tramvaje Lenka Jelenová se snaží přehodit výhybku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.