Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Napětí mezi EU a Itálií poroste

Názory

  13:28
PRAHA - Podle článku Wolfganga Münchaua pro FT směřují Itálie a EU ke konfliktu. Jde o reformu eurozóny, fiskální politiku a hrozbu vzniku paralelní měny.

Vítězové voleb. Zakladatel Hnutí 5 hvězd komik Beppe Grillo a jeho volební lídr Luigi di Maio. Jejich strana získala nejvíce hlasů v italský volbách. Skončila však na druhém místě za středopravou koalicí. foto: ČTK

Itálie je hlavním politickým rizikem pro eurozónu a krom toho tento konflikt přiostří i očekávaná skutečnost, že Maria Draghiho v čele ECB vystřídá německý jestřáb Jens Weidmann. (Článek FT najdete zde).

Co se reforem eurozóny týče, osm „severních“ členů EU se v prohlášení staví proti francouzsko-německým návrhům. Reformy eurozóny mají prý schvalovat všechny členské státy EU, ale hlavně jsou odmítány jakékoli fiskální transfery.

Itálie má jiné důvody pro odmítnutí návrhů. Reformy eurozóny mají sice posílit záchranný val ESM, ale zároveň mají zdůraznit větší roli předepsaných automatismů pro restrukturalizaci dluhů. S tím nebude souhlasit žádná italská vláda, natož tato.

Hnutí pěti hvězd už chápe, že nelze vyhlašovat referendum o odchodu Itálie z eurozóny, protože ví, že by to okamžitě způsobilo paniku a finanční krizi.

Volební lídr Hnutí pěti hvězd a horký kandidát na post premiéra Luigi di Maio se nyní profiluje jako centrista, ale s tím souvisí i další nápad, jímž je jakási paralelní fiskální měna, protože kazajka eura je Itálii příliš těsná. Paralelní měnu chce i Liga severu a Forza Italia.

Je to nápad, který neprošel v Řecku za ministra financí Varufakise. Nyní bude znovu na stole v Itálii, ale odpor zbytku eurozóny bude stejně tvrdý.

Také podle oxfordského profesora Erika Jonese směřují Itálie a Evropa ke konfrontaci. Nová italská vláda bude muset omezit výdaje, pokud se tedy chce vyhnout automatickému zvýšení DPH na podzim. Bude také muset pracovat na dohodě s Libyí o kontrole přílivu migrantů a bude muset absorbovat a integrovat dosavadní migrační vlnu. A bude se muset účastnit diskuse o reformě eurozóny a zkompletování bankovní unie a zároveň omezit expozici vlastních bank vůči italskému suverénnímu dluhu i špatným úvěrům.

Nikomu z velkých vítězů italských voleb (Liga severu, Hnutí pěti hvězd) se zrovna do všeho výše zmíněného nebude chtít. A zbytku eurozóny se zase nebude chtít na Itálii čekat. Jakékoli disputace Itálie s Německem či Bruselem ovlivní to, jak budou lidé v Itálii vnímat prospěšnost evropské integrace. Lze čekat, že jak Liga severu, tak Hnutí pěti hvězd budou svádět všechny nepříjemnosti na EU, což rezonuje s už tak dosti negativní náladou veřejnosti. Vztahy mezi Itálií a Evropou budou ještě komplikovanější než obvykle.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...