Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
12. března 2018 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Napětí mezi EU a Itálií poroste

Vítězové voleb. Zakladatel Hnutí 5 hvězd komik Beppe Grillo a jeho volební lídr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězové voleb. Zakladatel Hnutí 5 hvězd komik Beppe Grillo a jeho volební lídr... | foto: ČTK

PRAHA Podle článku Wolfganga Münchaua pro FT směřují Itálie a EU ke konfliktu. Jde o reformu eurozóny, fiskální politiku a hrozbu vzniku paralelní měny.

Itálie je hlavním politickým rizikem pro eurozónu a krom toho tento konflikt přiostří i očekávaná skutečnost, že Maria Draghiho v čele ECB vystřídá německý jestřáb Jens Weidmann. (Článek FT najdete zde).

Co se reforem eurozóny týče, osm „severních“ členů EU se v prohlášení staví proti francouzsko-německým návrhům. Reformy eurozóny mají prý schvalovat všechny členské státy EU, ale hlavně jsou odmítány jakékoli fiskální transfery.

Itálie má jiné důvody pro odmítnutí návrhů. Reformy eurozóny mají sice posílit záchranný val ESM, ale zároveň mají zdůraznit větší roli předepsaných automatismů pro restrukturalizaci dluhů. S tím nebude souhlasit žádná italská vláda, natož tato.

Hnutí pěti hvězd už chápe, že nelze vyhlašovat referendum o odchodu Itálie z eurozóny, protože ví, že by to okamžitě způsobilo paniku a finanční krizi.

Volební lídr Hnutí pěti hvězd a horký kandidát na post premiéra Luigi di Maio se nyní profiluje jako centrista, ale s tím souvisí i další nápad, jímž je jakási paralelní fiskální měna, protože kazajka eura je Itálii příliš těsná. Paralelní měnu chce i Liga severu a Forza Italia.

Je to nápad, který neprošel v Řecku za ministra financí Varufakise. Nyní bude znovu na stole v Itálii, ale odpor zbytku eurozóny bude stejně tvrdý.

Také podle oxfordského profesora Erika Jonese směřují Itálie a Evropa ke konfrontaci. Nová italská vláda bude muset omezit výdaje, pokud se tedy chce vyhnout automatickému zvýšení DPH na podzim. Bude také muset pracovat na dohodě s Libyí o kontrole přílivu migrantů a bude muset absorbovat a integrovat dosavadní migrační vlnu. A bude se muset účastnit diskuse o reformě eurozóny a zkompletování bankovní unie a zároveň omezit expozici vlastních bank vůči italskému suverénnímu dluhu i špatným úvěrům.

Nikomu z velkých vítězů italských voleb (Liga severu, Hnutí pěti hvězd) se zrovna do všeho výše zmíněného nebude chtít. A zbytku eurozóny se zase nebude chtít na Itálii čekat. Jakékoli disputace Itálie s Německem či Bruselem ovlivní to, jak budou lidé v Itálii vnímat prospěšnost evropské integrace. Lze čekat, že jak Liga severu, tak Hnutí pěti hvězd budou svádět všechny nepříjemnosti na EU, což rezonuje s už tak dosti negativní náladou veřejnosti. Vztahy mezi Itálií a Evropou budou ještě komplikovanější než obvykle.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz