Diskuse k článku: MACHÁČEK: Návrat k parlamentní volbě prezidenta?

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 3.3.2016 12:45
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Kalina 3.3.2016 12:45

tak pan Macháček opět nezklamal. Jemu a spoustě dalších jde především o to, aby mohli volbu (třeba presidenta) ovlivnit podle svého větší silou než je jeden jejich hlas. Oni udělali bramboračku z voleb Klause a jen pro to, že se jim nepovedlo zlomit dostatečný počet poslanců a senátorů, prosazovali přímou volbu neb si mysleli, že blbce = obyčejné voliče zmanipulují snáze. Podle televize a z novin pouze Klaus dělal zákulisní jednání s kýmkoliv a protikandidáti se chovali naprosto průzračně čistě. To samo už je znakem, že to tak nebylo. Že by získali nějakou další páku na poslance a chtěli by se vrátit k nepřímé? Mimochodem, Zemana si vypěstovali sami proti Klausovi a tolerovali mu všechny prasárny co kdy pronesl. No a teď se diví jak jim chlapec přerostl přes ramena.

P. Pruner 3.3.2016 8:21

Samozřejmě, že je třeba zachovat přímou volbu prezidenta a navíc rozšířit možnosti využití referenda. Příklad Bruselu dokazuje, že čím delší je cesta od občana k vedení, tak tím více je to vedení vzdáleno názorům lidí. Pan Němeček se bojí spoluobčanů.

P. Čech 3.3.2016 12:34

A není sám. Svých spoluobčanů se bojí téměř všichni lidé, kteří jsou účastni na řízení státu. Senátoři, poslnci, členové zastupitelstev krajů, měst a obcí. Ti všichni, napříč politickým spektrem s výjimkou Úsvitu, SPD a zčásti ANO zatím "úspěšně" bránili a brání schválení dobrého zákona o obecném referendu. Jená se vždy o lidi, kteří sami sebe označují za elitu, která je zde od toho, aby vládla občanům. A to je špatné a zásadně odporující jekékoliv demokracii.

R. Stary 2.3.2016 20:48

Prima demokracie se musi ucit. Zadny uceny z nebe nespadl. Prezidenti prichazeji a odchzeji a nas narod zustava. To je zivot.

P. Čech 3.3.2016 7:52

nejen přímá, každá demokracie se musí učit. Zejména se lidé musí (pokud chtějí) naučit co je to obecně skutečná demokracie. Aby totiž demokracie mohla býti nějakou (sociální, liberální, parlamentní a pod), musí být především demokracií jako takovou pouhá existence parlamentu ještě neznamená, že politický systém, v němž tento parlament funguje, je parlamentní demokracií. Demokracie totiž znamená vládu občanů. to je to nejzákladnější. Nesmí znamenat vládu nikoho a ničeho jiného, tedy ani žádných spolků občanů. Např. politických stran či hnutí. Demokracie vždy musí představovat vládu a moc v ě t š i n y občanů . Politické strany a hnutí n i k d y nepředstavují většinu občanů, naopak v ž d y jsou představiteli výrazné menšiny těchto.

P. Čech 3.3.2016 7:53

I pro parlamentní demokracii musí mít občané v rukou nástroj, pomocí něhož musí mít možnost odhalit a prosadit svou většinovou vůli v oblastech a věcech, které nejsou v předvolebních programech a které se náhodně objevují během zastupování občanů jejich zvolenými zástupci v moci zákonodárné. Jinak nemůže být naplněn ani čl. 2, odst. 1 ústavy. A o tom to všechno je.

P. Čech 2.3.2016 19:11

Právník Tomáš Němeček plácá nesmysly. Zvolení Miloše Zemana není vinou zákona o přímé volbě prezidenta, ale špatného zákona o přímé volbě prezidenta. Podle mne, jakkoliv nejsem zvolením Miloše Zemana nadšen, musím uznat, že je po TGM a Václavu Havlovi v pořadí třetím prezidentem, který skutečně hájí názory a vůli většiny občanů. Který z prezidentů, zvolených parlamentem kromě dvou výše zmíněných je lepším než Miloš Zeman? Žádný. A proto je přímá volba lepší. Prezident je zvolen přímo občany a to jejich většinou a jeho zvolení vyjadřuje vůli většiny občanů. Navíc, Miloš Zeman dostal nejvíce hlasů voličů ze všech volených politiků. A to není podle právníka Němečka snad demokratické? Panu Němečkovi bych položil jednoduchou otázku. Kdyby volby nevyhrál Miloš Zeman, ale Karel Schwarzenberg, měl by stejný názor? Myslím si, že ne. A o tom to všechno je.

P. Dvořák 3.3.2016 11:15

Vtipné, snažíte se tu poučovat o demokracii, přímé volbě a oháníte se tu vůlí většiny občanů, a přitom zrovna volba prezidenta o vůli většiny občanů nebyla. Byla jen o vůli voličů, a to ještě těch kteří byli volit. Omlouvám se, ale 2.7 milionu voličů nepovažuji za většinu občanů naší země.

P. Čech 3.3.2016 12:20

Tak především. Mluvíme o občanech, kteří mají právo volit. Ti občané, kteří se z různých důvodů rozhodli nevolit (mají na to právo) dali svou neúčastí ve volbě najevo, že jim je jedno, kdo bude zvolen. V takovém případě je možno počet nevolících voličů rovnoměrně rozpočítat a přidělit každému z kandidujících (mluvím zde o druhém kole voleb) polovinu z nich. Na výsledku volby to nic nezmění. Vždy bude jeden z kandidujících zvolen většinově. Ono totiž jde o to, že právo volit má každý dospělý občan. Nejde-li volit, dobrovolně se svého práva vzdává a není možno, ale ani záhodno jej jakkoliv do výsledku voleb počítat.

J. Čížek 2.3.2016 17:53

Měli bychom daleko lepší řešení:

www.zrusmeprezidenty.cz

J. Čížek 2.3.2016 17:57

https://www.youtube.com/watch?v=5Bm9qYZDl-w

P. Čech 3.3.2016 12:24

To je také řešení, nebyli bychom první. Potom by ovšem musela být zavedena přímá volba obecně, aby bylo možno hovořit o demokracii (i parlamentní). V parlamentu totiž mají zasedat zvolení zástupci občanů - fyzické osoby. Opakuji, zvolené fyzické osoby. U nás však fyzické osoby nevolíme přímo, ale přes politické strany a hnutí. A to je špatně. Zásadně špatně, protože to vylučuje jakoukoliv demokracii.

P. Polanský 2.3.2016 17:04

Bez ohledu na osobnosti kandidátů je přímá volba prezidenta granát populisticky vržený do našeho ústavního pořádku, který na to není uzpůsoben. Podporuji co nejrychlejší návrat k dřívějšímu modelu nepřímé volby.

T. Kohout 2.3.2016 14:52

Vezmu to jen zhruba, zkrátka a rychle. Snad pamatujete volby pana Havla (ne ty první, co ho volili ti komunisti) ale ty následující, kdy museli zavřít "nějakého" poslance, aby se to protlačilo. (Pro mladé: p. Havel byl ten pán, co propagoval ježdění na červenou na žel. přejezdech apod alotrie). Volby pana Klause byly zcela pověstné, zejména hysterické výstupy pana Langra (ale nejen jeho) při nich. Volby pana Zemana - fakt je jasný: kdyby si ti jiní zvolili lepšího kandidáta, byl by zvolen ten lepší. Holt k tomu nedošlo. Dalo by se psát hodiny na toto téma...

K. Vyšata 2.3.2016 13:58

Pan Macháček a mnoho jiných jsou podělaní ze Zemana. Sobotka, Fiala a Kalousek z Babiše. Dohromady sečteno a vyhodnoceno, dát moc do rukou lidu (demokracie) je pro takové nýmandy hrozné nebezpečí. Tihle pánové, z moci přání lidu této země, jim boří bábovičky a to se přeci nesmí.

J. Mrázek 2.3.2016 13:50

Češi mají paměť a umí lavírovat...: Ne nadarmo se česká křižovatka stala dobrou učebnicí, jak přežít a jak elegantně vybruslit z každé pí....., vymyšlené sousedy. České myšlení je totiž mnohem sofistikovanější, viz tento vtip:

Byla jednou jedna říše a v ní si princezna hledala ženicha. Mnoho nápadníků přijelo a už je nikdo neviděl, až jednou dorazil nápadník "Český Honza". Jako vždy i jej princezna vzala na prohlídku paláce, zavedla jej do zahrady, zastavila se u bazénku s piranhami, svlékla z prstu prsten, hodila ho do bazénku a řekla "vyndej ho". Hloupý Honza nemeškal, rozepnul poklopec...a princezna se šťastně rozesmála řkouc: "Vidíš a ti pitomci skákali pro prsten ..... PŘEŽIJEME. UMÍME TO. Nenecháme si diktovat CO a JAK máme dělat, navíc od právníků a umělců, lidí, co žijí odtrženi od reality.

T. Kohout 2.3.2016 14:59

To je dost dobrý. Hlavně ta poslední věta, ta sedí jako "hrnec ... atd". Je to velmi zajímavé, jak jakási grupa quasi intelektuálů nás chce pořád přesvědčovat a řídit. Jejich snem je stát se také takovou Merkelovou, která má svou ideologii a kdo se jí neřídí, je necivilizovaný ne-Evropan. Je to škola jistého Ády z 30. let. Ten taky, co se mu nelíbilo známkoval jako "ne-civilizaci". - Jo, časy jsou těžké nyní.