Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
27. června 2017 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nebezpečná ‚America First‘ v Koreji

Kim Čong-un během jednoho z testů balistických střel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un během jednoho z testů balistických střel. | foto: Reuters

PRAHA Gideon Rachman ve Financial Times vyjadřuje obavy z důsledků případného amerického útoku na Severní Koreu. Americký prezident Trump a jeho jihokorejský kolega Mun Če-in budou v tomto týdnu jednat ve Washingtonu.

Těžko si představit odlišnější figury a odlišnější pohledy na Severní Koreu. Trump vyhrožuje Severní Koreji izolací a posílá k jejím břehům letadlové lodi, jihokorejský prezident Mun je advokátem dialogu a kooperace. Jihokorejský prezident je zdrženlivý, americký je bombastický.

Podle Rachmana je ale zásadní, aby Trump jihokorejskému prezidentovi naslouchal a aby dosáhli konsenzu. Rachman byl nedávno ve Washingtonu a byl překvapen, jak je v republikánském establishmentu možnost amerického jednostranného útoku na Severní Koreu zvažována seriózně jako jedna z možných variant. Amerika prý nemůže tolerovat, aby Severní Korea měla střely, které doletí do USA.

Rachman upozorňuje, že odvetný severokorejský útok na Soul by měl (i podle současného amerického ministra obrany Mattise) nepředstavitelné humanitární důsledky, které svět nezažil od roku 1953. Proto je kompromis klíčový. A koneckonců jihokorejský prezident Mun je sám bývalý uprchlík ze Severní Koreje, odkud odešel s rodiči jako malé dítě. A je sice příznivec konsenzu, ale není žádný měkkota – sloužil v jihokorejských speciálních jednotkách.

...

Noah Smith si na serveru Bloombergu všímá jedné zajímavé věci. Důvěra manažerů a podnikatelů v budoucí příznivý vývoj americké ekonomiky je nebývale vysoká, i když současná a nedávná americká ekonomická aktivita jsou spíše průměrné, resp. ne tak robustní, jak se čekalo.

Smith si všímá toho, jak se ideologie a fandění stranám promítají i do byznysu a ekonomických očekávání. Manažeři, kteří volí demokraty, měli optimističtější názor na ekonomiku za Baracka Obamy a naopak. A pokud většina šéfů firem volí republikány, může to vysvětlit, proč celkový názor na vývoj ekonomiky může být ovlivněn politickým fanděním.

....

Důvěra světa v americký leadership je podle Pew Research Center na horší úrovni než v době invaze do Iráku. Trump je oceňován v Saúdské Arábii a Izraeli, ale image USA propadla o desítky procentních bodů u sousedů v Kanadě a Německu, ale i u dalších evropských partnerů. Image USA se mírně zlepšila v Rusku.

Debata Jana Macháčka


Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz