Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
16. května 2018 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Němci brzdí s reformou eurozóny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Vítejte v Německu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítejte v Německu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nový německý ministr financí Olaf Scholz měl včera v Bundestagu projev o rozpočtu. Zasedání předsedal bývalý ministr financí a dnes právě předseda Bundestagu Wolfgang Schäuble, který musel být spokojen.

Angela Merkelová už výrazně snížila všechna očekávání ohledně reformy eurozóny. Olaf Scholz šel včera ještě o kus dál. Zařadil zpátečku i ve dvou věcech, se kterými Německo donedávna souhlasilo. Stálý záchranný val eurozóny ESM se měl integrovat do unijních smluv, protože zatím stojí mimo EU a vytvořen je koalicí ochotných, stojících mimo oficiální struktury EU. Německo nyní souhlasí s přeměnou ESM v Evropský měnový fond (EMF). Vyšší rozpočet ESM chce ale kompenzovat větší pravomocí mluvit do rozpočtů zemí, kterým se pomáhá. Teprve až se odehraje tato proměna, Německo zváží změnu legální báze ESM (EMF).

Scholz dále oznámil, že nechce, aby bylo stanoveno datum, kdy tzv. resolution fund (fond pro řešení bank v problémech v rámci bankovní unie) bude kryt nějakou společnou fiskální kapacitou. Nejdříve to prý přichází v úvahu v roce 2024. Na serveru Eurointelligence.com se domnívají, že v té době už bude v Německu u moci jiná vláda (patrně pravicová), která tuto myšlenku zabije úplně.

Scholz také odmítl myšlenku navýšení společného rozpočtu EU na příští období, má prý zůstat na úrovni unijního HDP. Vzhledem k tomu, že Británie odchází, se rozpočet EU nominálně sníží. Německo souhlasí pouze s tím, že nahradí část příjmů za britský výpadek.

V německém deníku FAZ si pochvalují, že sociálnědemokratický ministr Scholz je ještě přísnější než Wolfgang Schäuble.

Huffington Post Italia získal 39stránkový návrh koaliční dohody mezi antisystémovým Hnutím pěti hvězd a euroskeptickou Ligou severu. Kopie kontraktu je datována 14. května, od té doby byl program po diskusích mezi stranickými lídry a prezidentem Mattarellou umírněn. Strany už tvrdí, že je to starý dokument. I tak je to dobrá příležitost k reflexi nad radikalitou obou stran.

Máme zde dohodu o možnosti odejít z eurozóny, o „zrušení“ části italského suverénního dluhu a paralelní stínovou vládní strukturu řízenou oběma lídry, která deklasuje budoucího premiéra do role juniorního technokrata. Tato smírčí rada má rozhodovat spory mezi koaličními lídry.

Návrh také žádá reformu Paktu stability a růstu, země mají mít větší fiskální volnost, snížit se mají i italské příspěvky do společného rozpočtu EU. Dále koalice žádá zlepšit vztahy s Ruskem, kterým už prý nemají dominovat hrozby, ale partnerství.

„Čtenáře Monitoru JM zvu na mezinárodní konferenci Výzvy pro Evropu, která se koná v pondělí 21. května, i na přidruženou debatu o V4 a EU v neděli 20. května.

Debata Jana Macháčka
  • 3Diskuse


Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky