Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Němci žádají rabat. Co to připomíná?

Setkání u kulatého stolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání u kulatého stolu. | foto: ČTK

PRAHA Návrh evropského rozpočtu odmítlo Německo, Nizozemsko, Rakousko, Dánsko a Švédsko. Přitom to, co předložil předseda Evropské rady Charles Michel, byl už kompromis.

Evropský rozpočet je z pohledu makrokonomického významu pro celou EU velmi malý či nevýznamný z pohledu toho, že by dokázal působit proticyklicky a změkčovat hospodářské trendy. Významný je z pohledu zemědělství (tady se škrtat nebude) a významný je pochopitelně z pohledu koheze pro chudší země a regiony.

Evropská komise původně navrhovala rozpočet ve výši 1,114 procenta celkového unijního HDP. Z toho jde většina na zemědělství, a bude-li se dále škrtat, je jasné, že to odnesou plánované investice. Přitom už Michelův návrh obsahoval škrty. Evropský rozvojový fond šel dolů z 13 miliard eur na sedm miliard eur. Zahraniční pomoc budou tedy muset národní státy poskytovat z národních rozpočtů. Třeba to bude efektivnější, ale nezapomínejme, že nejde pouze o bohulibou humanitární solidaritu, jde také o instrument, který má tlumit migrační tlaky už tam, kde se rodí. Seškrtán byl dramaticky i rozpočet na zvýšení vojenské mobility z 6,5 miliardy eur na 1,5 miliardy eur. Snížen byl i rozpočet na evropský mírový fond (například operace ve Středozemním moři).

Angela Merkelová nechce zvyšovat kapitál a úvěrovou kapacitu Evropské investiční bank s tím, že je prý na tuto instituci nedostatečně dohlíženo.

Časem se lídři EU ve věci rozpočtu dohodnou na nějakém kompromisu, i když to může velmi dlouho trvat. Dohodli se vždycky – a dohodnou se i tentokrát. Škrtá-li se ve společných výdajích na obranu, je jasné, že všechny ty řeči o strategické autonomii EU jsou a budou vždy jen řeči. Těžiště obranyschopnosti zůstane i v budoucnosti v rovině národních států a NATO.

Pokud uspějí nejbohatší země EU, které prosazují rabat (můžeme je nazývat severní či rabatní skupinou, možná také skupinou nejbohatších zemí či skupinou plátců – uvidíme co se ujme, ale něco ano), bude se ve společných investicích EU škrtat ještě víc. Už nyní jsou celkové investice zemí EU do špičkových technologií propastně nižší oproti Číně a USA. A Británie se chce stát skrze menší regulaci osobních dat lídrem Evropy v oblasti umělé inteligence.

Na serveru Eurointelligence.com mají jeden zajímavý postřeh. V případě Británie to začalo rabatem a o třicet let později to skončilo brexitem. To, že Německo nyní zvedlo vlajku rabatu, může mít časem podobné důsledky. Každopádně Německo nese vlajku toho, že už nechce být pokladníkem, ale bude více háji svůj zájem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ NA KONVENČNÍ BRUSCE 30–35000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč