Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 14 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německá ekonomika je prý nemocnější, než se zdá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Komentátor Bloombergu Andreas Kluth se domnívá, že jak ekonomicky, tak epidemiologicky zvládlo Německo první vlnu koronaviru na výbornou. Podle něj se problémy vyjeví až ve druhém kole. O tom, že Německu se v průběhu letošního „annus horribilis“ dařilo relativně dobře, není vcelku pochyb.

Všechny vládní politiky spuštěné v prvním kole koronové recese mohou ale spíše škodit v kole druhém: https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2020-09-14/covid-recession-germany-s-resurgent-economy-is-sicker-than-you-think?sref=cNHuDHoW

Německo může být hrdé na to, jak na jaře úspěšně zploštilo křivku nakažených. A v rámci celého vějíře stimulů napumpovala vláda do ekonomiky přes bilion eur. Od května se díky tomu hospodářství začíná zvedat. Propad HDP za celý rok tak bude menší, než se čekalo: asi 5,8 procenta. V roce 2022 má být HDP na předkrizové úrovni. V červenci činila nezaměstnanost 4,4 procenta, průměr EU je 7,2 procenta.

Systém kurzarbeitu, kdy vláda zabezpečuje dělníkům plný příjem, i když nepracují celou pracovní dobu, byl úspěšně použit už v letech 2008–2009. Kurzarbeit se stal zlatým standardem sociálního státu a kopíruje ho dnes leckdo v Evropě i mimo ni.

Tyto dotace a de facto pozastavení bankrotů má být něco toliko dočasného. Německá vláda ale už tato opatření prodloužila do konce roku 2021, vznikne tudíž celá armáda zombie firem. Podle některých odhadů jich může být 500 000 až 800 000. Většina z nich by měla problémy i bez pandemie – a kurzarbeit je drží uměle při životě.

Tato „zombiefikace“ může poškodit i zdravé firmy, protože polevuje tlak na restrukturalizaci, který má být permanentní.

Leckdo věštil konec německého ekonomického zázraku už před pandemií. Jeden z důvodů je demografie. Němečtí baby boomers z dob ekonomického zázraku se chystají do penze. Německý průmysl od aut po stroje může začít ztrácet konkurenceschopnost. A třetím důvodem je určitá německá kulturní rezistence. V rámci digitálního světa je tamější ekonomika stále příliš analogová. Soustředí se víc na výrobu věcí než na celý vesmír dat.

V Německu se stále sepisuje účetnictví na papír, případně se tiskne. V nedávném průzkumu, který zkoumal online vyučování v sedmi evropských zemích, se Německo umístilo poslední. V různých žebříčcích digitalizace se Německo propadá. Covid-19 může leccos změnit, každopádně Německo silně zaostává za USA a Čínou v oblasti umělé inteligence, jež bude základem provozu aut bez řidiče.

Velká koalice kancléřky Merkelové se podle Kluthe příliš soustředí na udržení sociálního smíru před volbami příští rok na podzim, místo aby Německo připravovala na velké výzvy budoucnosti. Jak říkává doyen investorů Warren Buffett: teprve za odlivu se ukáže, kdo plaval nahatý.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...