Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německá ekonomika je prý nemocnější, než se zdá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reuters

Komentátor Bloombergu Andreas Kluth se domnívá, že jak ekonomicky, tak epidemiologicky zvládlo Německo první vlnu koronaviru na výbornou. Podle něj se problémy vyjeví až ve druhém kole. O tom, že Německu se v průběhu letošního „annus horribilis“ dařilo relativně dobře, není vcelku pochyb.

Všechny vládní politiky spuštěné v prvním kole koronové recese mohou ale spíše škodit v kole druhém, píše Bloomberg: 

Německo může být hrdé na to, jak na jaře úspěšně zploštilo křivku nakažených. A v rámci celého vějíře stimulů napumpovala vláda do ekonomiky přes bilion eur. Od května se díky tomu hospodářství začíná zvedat. Propad HDP za celý rok tak bude menší, než se čekalo: asi 5,8 procenta. V roce 2022 má být HDP na předkrizové úrovni. V červenci činila nezaměstnanost 4,4 procenta, průměr EU je 7,2 procenta.

Systém kurzarbeitu, kdy vláda zabezpečuje dělníkům plný příjem, i když nepracují celou pracovní dobu, byl úspěšně použit už v letech 2008–2009. Kurzarbeit se stal zlatým standardem sociálního státu a kopíruje ho dnes leckdo v Evropě i mimo ni.

Tyto dotace a de facto pozastavení bankrotů má být něco toliko dočasného. Německá vláda ale už tato opatření prodloužila do konce roku 2021, vznikne tudíž celá armáda zombie firem. Podle některých odhadů jich může být 500 000 až 800 000. Většina z nich by měla problémy i bez pandemie – a kurzarbeit je drží uměle při životě.

Tato „zombiefikace“ může poškodit i zdravé firmy, protože polevuje tlak na restrukturalizaci, který má být permanentní.

Leckdo věštil konec německého ekonomického zázraku už před pandemií. Jeden z důvodů je demografie. Němečtí baby boomers z dob ekonomického zázraku se chystají do penze. Německý průmysl od aut po stroje může začít ztrácet konkurenceschopnost. A třetím důvodem je určitá německá kulturní rezistence. V rámci digitálního světa je tamější ekonomika stále příliš analogová. Soustředí se víc na výrobu věcí než na celý vesmír dat.

V Německu se stále sepisuje účetnictví na papír, případně se tiskne. V nedávném průzkumu, který zkoumal online vyučování v sedmi evropských zemích, se Německo umístilo poslední. V různých žebříčcích digitalizace se Německo propadá. Covid-19 může leccos změnit, každopádně Německo silně zaostává za USA a Čínou v oblasti umělé inteligence, jež bude základem provozu aut bez řidiče.

Velká koalice kancléřky Merkelové se podle Kluthe příliš soustředí na udržení sociálního smíru před volbami příští rok na podzim, místo aby Německo připravovala na velké výzvy budoucnosti. Jak říkává doyen investorů Warren Buffett: teprve za odlivu se ukáže, kdo plaval nahatý.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...