Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Německá koalice Jamajka hurikán nepřežila

Názory

  13:32
Německá koaliční jednání před půlnocí zkolabovala. Jednání opustili liberálové z FDP. Důvodem jsou zásadní názorové rozdíly, prý především se stranou Zelených, které narostly během posledního dne jednání, tedy během včerejška.

Angela Merkelová a lídr CDU reagují na první povolební průzkumy. foto: Reuters

Pokud zvážíme realisticky všechny možnosti, není úplně jisté, že kancléřka Merkelová zůstane kancléřkou ještě dlouho. Pokud by si to sociální demokraté (SPD) rozmysleli a nakonec šli do koalice s CDU/CSU jako juniorní partner, nebudou asi akceptovat Merkelovou jako kancléřku. Zbývají dvě varianty: menšinová vláda CDU/CSU (Zelení nechtějí do menšinové vlády) nebo předčasné volby. V posledním případě není jisté, jestli by Merkelová kandidovala nebo jestli by ji CDU vůbec navrhla.

Na serveru Eurointelligence.com se domnívají, že jde svým způsobem o nezamýšlené důsledky stylu vládnutí kancléřky. Během svých dvanácti let v úřadě dvakrát pokořila SPD, a svého tradičního partnera FDP jednou dokonce „vystrnadila“ z parlamentu (FDP se nyní vrátila po čtyřech letech). FDP se z této zkušenosti stále teprve vzpamatovává a ztratila důvěru v CDU. Předseda FDP Lindner jistě taktizuje, ale důvěra mezi jednotlivými stranami je opravdu slabá.

FDP usoudila, že by v koaliční vládě typu Jamajka, která by určitě byla složitá a nestabilní, ztratila více než v opozici. Komentátoři spříznění s CDU a se Zelenými si stěžují, že FDP včera o půlnoci jen předstírala spontaneitu a svůj odchod měla přichystaný dávno. Podle průzkumů veřejná podpora koalice Jamajka v poslední době klesala. Z pozice FDP se patrně nyní jedná o bezrizikové řešení, protože podpora strany by měla z 10,7 procenta, která získala ve volbách, mírně narůstat.

Německá ústava je nastavena spíše tak, že konání předčasných voleb nepodporuje. Je možné pouze ve třech případech. 1. Když se nepodaří zvolit kancléře ve třech kolech následujících čtrnáct dní po sobě. 2. Když prezident neakceptuje kancléřku jako šéfku menšinové vlády a nařídí rozpustit parlament. 3. Když Bundestag vyjádří vládě nedůvěru.

Pokud bude mít Německo menšinovou vládu, budou mít CDU/CSU pouze 246 ze 709 poslanců, což je jen lehce přes třetinu.

Pokud by Merkelová zformovala menšinovou vládu, bude muset hledat podporu v jakémsi trojúhelníku. S FDP se patrně dohodne na rozpočtových věcech, s SPD na evropských věcech a se Zelenými a SPD na věcech klimatických. Mezi „rozpočtovými“ a „evropskými“ záležitostmi ale existuje silný průnik a dohoda s SPD může znamenat nedohodu s FDP. Otázka je, jak dlouho to může kancléřka vydržet.

Menšinové vlády fungují v Británii či Španělsku, ale zde jsou partnery a tichými podporovateli juniorní strany spíše regionálního charakteru. Německo zkušenost s menšinovými vládami nemá.

Porovnáme-li to s úvahami o menšinové vládě u nás, bude takovou vládu zkoušet vytvářet u nás i v Německu subjekt se srovnatelnou parlamentní silou. O něco větší než u nás je v Německu váha extremistů (AfD a komunistů z Die Linke, i když Die Linke představuje na území bývalé NDR normální establishment).

Co se velkých plánů na větší integraci eurozóny týče, těžko si představit, že by slabá menšinová vláda souhlasila s nějakou revoluční (z německého pohledu) změnou.

Dopady na trhy a ekonomiku nebudou zatím veškeré žádné. Ve fiskálních věcech panuje mezi všemi tradičními stranami v Německu (kam dnes patří i Zelení) shoda. Německá ekonomika je robustní, šlape dobře a nikdo to nechce nějak bořit a narušovat.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!