Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
6. září 2019 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německo a průmyslová recese

Jedním z pilířů německého průmyslu je Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z pilířů německého průmyslu je Volkswagen. | foto: David GrayReuters

Německá průmyslová recese se zhoršuje. Nejistota bolí a kouše. Píše to dnes agentura Bloomberg. Už jste někdy slyšeli o průmyslové recesi? Ekonomové přece znají pouze recesi, která se technicky definuje tak, že jde o pokles HDP ve dvou čtvrtletích za sebou. Když ale výraz „průmyslová recese“ používá prestižní agentura Bloomberg, asi se takový termín brzy ujme.

O co tedy jde? Německá průmyslová výroba se v červenci neočekávaně snížila – s tím, jak napětí v mezinárodním obchodu doléhá na globální poptávku. A Německo je – jak známo – velmi závislé na exportu. Průmyslová výroba v červenci proti červnu poklesla o 0,6 procenta, analytici čekali spíš mírný vzestup. Meziročně je produkce nižší o 0,4 procenta a pokles objednávek průmyslových podniků signalizuje, že se vůbec žádný obrat neblíží.

Pokles průmyslové výroby ale nemusí nutně znamenat propad Německa do recese. Německo má velké rozpočtové rezervy, jimiž může oživovat ekonomiku, poptávku a investice. Evropská komise to Německu opakovaně vyčítá, ale Německo odolává a vyrovnaný rozpočet je pro německé politiky bohužel prostě svatý. Možná se k něčemu rozhoupou – a možná taky mezitím dojde ke zbytečné recesi nejen v průmyslu, ale v německé ekonomice jako celku.

Česká průmyslová výroba naproti tomu v červenci meziročně vzrostla o 5,6 procenta. Statistici ovšem upozorňují, že je to především díky tomu, že letošní červenec měl o dva pracovní dny víc.

Vyhlídky přitom podle analytiků nejsou – kvůli naší provázanosti s německou ekonomikou a tamějším autoprůmyslem – růžové. Napětí v mezinárodních obchodních vztazích se přímo i přeneseně dotkne i nás.

Z tohoto pohledu je rozumné, že česká vláda nesdílí s Německem fanatismus vyrovnaných rozpočtů a poptávku i investice podporuje mírným deficitem. V příštích měsících bude reálně otestována míra provázanosti české a německé ekonomiky. A pokud nějakou autonomii máme, ukáže se, jak s ní dokážeme naložit.

Dobré zprávy nepřicházejí ani zpoza oceánu. Americká průmyslová výroba v srpnu poklesla, poprvé za tři roky. Nákupní index manažerů, což je předstihový ukazatel, který předjímá vývoj americké průmyslové výroby, se poprvé za tu dobu dostal pod úroveň 50 %, což vždy v minulosti signalizovalo pokles výroby.

Pokud k tomu opravdu dojde, nebude to pro amerického prezidenta Donalda Trumpa dobrá zpráva. Jeho obchodní válka s Čínou vede zřejmě k tomu, že střílí americkou ekonomiku do nohy.

Přitom americký průmysl donedávna reagoval na Trumpovu politiku pozitivně – především díky deregulacím a snižování daní. To, že Čína bude zasažena obchodní válkou relativně víc než Amerika, americké voliče moc zajímat nebude.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!