Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
7. března 2017 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Německo v izolaci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu na Maltě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu na Maltě. | foto: APČTK

PRAHA Gideon Rachman se v komentáři pro Financial Times zamýšlí nad postavením Německa v Evropě. Kancléřka Angela Merkelová se podle něj nedávno vysmála myšlence, že se de facto stala lídrem západního světa.

Podle Merkelové je to „absurdní a groteskní“. Je také pravdou, že moderní Německo nemá dostatečnou touhu a sílu vést západní svět. Různá nerealistická očekávání ale nejsou podle autora jediným zdrojem německé úzkosti.

Když se Merkelová rozhlédne ze skleněné kostky svého kancléřství, vidí problémy na všech horizontech. Směrem na východ jsou stále autoritářštější a neliberálnější Polsko a Maďarsko. Ještě dál na východ za nimi nepřátelské Rusko.

Směrem na západ je Donald Trump, který otevřeně vyjádřil opovržení politikou kancléřky, podobným směrem je brexit. A na jihu jsou Itálie a Řecko, země, které obviňují Německo ze svých problémů. Populistické a nacionalistické vlády se mohou dostat k moci v Německu a ve Francii.

Německo se bojí své noční můry, má strach, že se stane velkou, izolovanou zemí uprostřed Evropy. Současná německá samota ale nemá – ve srovnání s historií – co dělat s tím, že by se Německo špatně chovalo. Naopak se s nárůstem populismu a nacionalismu mění svět kolem Německa a Německo zůstává normální zemí.

S Rachmanem tentokrát tak úplně nesouhlasím. Tím, že Německo vytváří záměrně vysoké obchodní a rozpočtové přebytky, chová se v rámci eurozóny nesolidárně. Koneckonců EK to několikrát analyzovala, kritizovala a doporučovala Německu změnu politiky. Politika německých přebytků posiluje nerovnováhy a kritika z evropského jihu je do značné míry zasloužená.

Politiku masového přijímání migrantů vyhlásilo Německo jednostranně, bez konzultace s ostatními zeměmi, vyhlásilo neplatnost evropských smluv, pak zase vyhlásilo, že ty smlouvy platí.

Německo rozhodně chce být lídrem Evropy či Západu v nové energetice, v energiewende, jeho energetická politika deformuje energetickou politiku okolních zemí.

A je to Německo, kdo často nerespektuje evropské instituce a jejich statutární představitele a důležité věci za Evropu dojednává samo. Od míru na Ukrajině po smlouvu s Tureckem.

Ale jinak samozřejmě německou liberální demokracii velmi obdivujeme a vážíme si toho, že Německo drží protiruské sankce.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

  • 11Diskuse
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz