Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
7. prosince 2017 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nezdravá fixace amerických demokratů na Rusko

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

Praha Komentátor Financial Times Edward Luce se ve svém článku vysmívá fixaci na Rusko, kterou podle něj v poslední době předvádějí představitelé americké Demokratické strany. Je to prý projevem paranoie a Putina to jenom posiluje.

Ronald Reagan kdysi vtipkoval, že „Rusko zakáže“ a že „bombardování začne za pět minut“. Vzhledem k síle tehdejšího Ruska to nebylo zrovna vkusné vtipkování. Dnešní Rusko je s dobou studené války nesrovnatelné. Nemá žádnou vývozní ideologii, která by byla lákavou alternativou k demokracii. A jeho ekonomika je menší než italská.

Přesto podle autora levicová část Ameriky propadla morální panice. Kdyby nebylo Putina, byly by západní demokracie v rozumném stavu. A bez vlivu Ruska by nebyl žádný Donald Trump. Příkladem je podle Luceho bývalý americký viceprezident Joe Biden. Ten publikoval v časopise Foreign Affairs článek, ve kterém žádá založení komise na způsob komise k 11. září, která „prošetří ruské útoky na americkou demokracii“. Podle Bidena Američané potřebují „upřímnou, detailní výpověď“ o tom, jak Rusko zaútočilo na jejich demokratické instituce, a též návod, jak zabránit příštímu útoku. Ruská vláda útočí podle Bidena „na základy demokracie po celém světě“. Jinými slovy volá Biden po nové studené válce.

Cílem podobných článků ale podle Luceho není zahraniční politika. Cílem je vysvětlit, jak mohla Hillary Clintonová prohrát s Donaldem Trumpem. Přece by američtí voliči někoho tak hrozného, jako je Trump, v životě nemohli chtít. Volby někdo ovlivnil a zmanipuloval mysl amerických občanů. Podobné to podle některých zastánců setrvání Británie v EU bylo s brexitem. Rusové mohou i za brexit.

Putin sice skrze různé trolly a hackery do kampaně zasáhl, ale volby podle Luceho zvrátit nemohl. Tak například v klíčových státech Wisconsin a Michigan získala „zelená“ kandidátka Jill Steinová velké množství hlasů. Clintonová se špatně rozhodla nedělat v těchto státech kampaň. A když ředitel FBI James Comey před volbami znovuotevřel vyšetřování e-mailů Clintonové, také tak nečinil na nátlak Ruska.

Ano, Putin je oportunista, který si přeje poškodit Západ, ale pouze přilévá olej do ohně. Amerika se poškozuje sama. Poptávka po falešných zprávách tu byla už před Putinem. Potíž je i v tom, že je to celé takové směšně stranické. V roce 2012 demokraté útočili na republikánského kandidáta Mitta Romneyho proto, že řekl, že „Rusko je geopolitický nepřítel číslo jedna“. Dnes je to oficiální názor demokratů.

Není pochyb o tom, že Trump má rád Rusko a Putina. Jeho chování nasvědčuje tomu, že na něj může mít Rusko nějaké „kompro“. Demokraté by si přáli, aby byl Trump odvolán. Trumpův konec si přeje leckdo, ale bylo by velkou chybou využívat k tomu soudních prostředků. Trump byl demokraticky zvolen ve volbách a ve volbách by také měl být poražen. Jinak to budou lidé vnímat jako puč ze strany elit a establishmentu. Většinu Američanů „odhalení“ kolem vměšování Rusů do amerických voleb nudí. Možná by se to změnilo, kdyby Robert Mueller odhalil něco opravdu dramatického. Zatím to všechno jenom posiluje Putinovo ego a jeho pozici doma. Myšlenka, že ropný stát zmítající se v ekonomických problémech, který je tisíce mil daleko, ohrožuje americkou demokracii, je opravdu zvláštní.

Náš komentář: Srovnatelné pozornosti jako Rusku se dnes dostává Severní Koreji. Na rozdíl od Severní Koreje má ale Rusko opravdu vojenský arzenál a potenciál Spojené státy zničit.

To, co se z pohledu USA oprávněně jeví jako zveličelá hrozba, paranoia a kampaňovitá změna názoru, je z pohledu bývalých ruských satelitů něco úplně jiného. Rusko je sice pouze „regionální mocnost“, jak pravil Barack Obama, ale my jsme na hranicích tohoto kouta světa nebo „regionu“. A Rusové tu už byli.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářky Anastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz