Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nový brexitový plán

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

praha Dnes má britský premiér Boris Johnson volat evropským lídrům a nastínit jim svůj nový brexitový plán, který oficiálně představí na konferenci Konzervativní strany zítra.

Deník Telegraph tvrdí, že má nějaké detaily návrhu: celé Irsko včetně Severního Irska se má stát jednotnou ekonomickou zónou a být součástí jednotného trhu EU v segmentu zemědělských a potravinářských produktů. Bude prezentován návrh o sjednocení regulací průmyslových výrobků mezi Británií a EU. Agentura Bloomberg píše o tom, že na hranicích Irska a Severního Irska nebudou kontroly, vzniknou ale kontrolní body dál od hranic. Pokud EU návrhy schválí, detaily všeho se budou v klidu projednávat v rámci dvouleté tranzitní periody.

Co když EU na nic z toho nepřistoupí? Zatím nevíme, ale vyjádření nedůvěry Johnsonově vládě se odkládá až za 19. říjen, což je lhůta, dokdy musí Johnson podle nového zákona požádat EU o další prodloužení brexitu.

Pak patrně vznikne nějaká přechodná vláda, otázkou je, na jak dlouho. Je totiž velmi pravděpodobné, že s prodloužením brexitu bude EU souhlasit pouze v případě, že se budou v Británii konat nové parlamentní volby.

Agentura Bloomberg se zabývá spekulací, zda hedgeové fondy spekulují proti libře, chystají se na brexitu vydělat, a proto financují konzervativce.

Britskou vládu totiž právě ze spojenectví s finančními spekulanty osočil Philip Hammond, bývalý ministr financí, který byl odstaven coby protijohnsonovský rebel. Podle autora článku Lionela Laurenta pro to žádné důkazy neexistují. Je ale jisté, že se investoři opravdu pojišťují proti oslabení libry i proti poklesu britských akcií. Předpokládají tedy tento vývoj.

Mnoho byznysmenů zároveň stále věří, že v Británii může vzniknout deregulační a daňový ráj. A řada investorů se dávno smířila s oslabenou librou; pevně věří, že vyrovná efekty a náklady tvrdého brexitu. A ti v byznysu, kdo nejsou tak ideologicky a probrexitově nadšení, si dovedou spočítat, že případná Corbynova socialistická vláda bude pro byznys a podnikatele ještě daleko horší než vláda, která vyvede zemi z EU. Zatímco stále platí, že brexit zasáhne spíše obyčejné lidi v Británii, byznys se na to dívá úplně jinak.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Insitut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...