Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
15. prosince 2017 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Nový polský premiér – syn hrdiny

Polský prezident Andrzej Duda (vlevo) v pondělí jmenoval novou vládu s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský prezident Andrzej Duda (vlevo) v pondělí jmenoval novou vládu s... | foto: Reuters

Praha Polsko má nového premiéra Mateusze Morawieckého, který je v českém tisku prezentován jako bývalý bankéř a technokrat. Každopádně už je několik let politikem, dosud byl místopředsedou vlády a ministrem financí. Jeho vize se opírala o podporu malých a středních polských podniků oproti dominujícím zahraničním korporacím, což je mimochodem téma, které rezonuje a probírá se i u nás.

Morawiecki ale není obyčejný technokrat, je také synem Kornela Morawieckého, proslulého šéfa Bojující Solidarity, což byla – jak název napovídá – odnož Solidarity, která organizovala skutečně aktivní odboj. Jejím centrem byla Wrocław a tamější polytechnika. Jeho otec se po celá 80. léta skrýval v ilegalitě, přesouval se z místa na místo a jeho syn se s ním za celou dekádu setkával opravdu jen výjimečně, přísně tajně a jednou za pár let.

Vztahy mezi Bojující Solidaritou a její známější a starší sestrou byly už v hloubce 80. let napjaté a lze v nich vysledovat kořeny polské politické polarizace, která se tolik vyhrocuje v posledních letech. Intelektuálům a disidentům „z Varšavy“ se jevila Bojující Solidarita jako příliš radikální a z Wrocławi se intelektuálské kruhy kolem velké Solidarity jevily jako příliš měkké.

Když jsem byl letos na ekonomickém fóru v polské Krynici, měli tam na lázeňské kolonádě připravenou panelovou výstavu právě o Bojující Solidaritě. Mimochodem asi proto, že se chystal příjezd místopředsedy vlády Morawieckého, který byl jedním z hlavních hostů fóra. Tak mu připravili „dáreček“. I takové jsou poměry v současném Polsku. Polská vládnoucí strana PiS se dnes – když to velmi zjednodušíme – hlásí více k radikálnější Bojující Solidaritě – a distancuje se minimálně od těch představitelů Solidarity, kteří se podle ní „umazali“ kulatým stolem a dohodami s komunisty. Paradoxní na tom je, že bratři Kaczyńští patřili původně ke kruhům okolo té známější a „mírnější“ Solidarity.

Ale to jen k tomu, až zase budete někde číst, že je Morawiecki technokrat. Krom toho, že je bankéř a umí výborně anglicky (pokud toto tedy konstituuje technokrata), je také synem národního hrdiny a bez tohoto backgroundu by se v přeideologizované polské politice plné boje o historické pravdy a vítězné narativy nikdy neocitl tak vysoko, jak nyní je.

Samostatná kapitola je, jaké má názory Morawieckého otec Kornel dnes. Je také poslancem za obskurní protisystémovou a protievropskou stranu Kukiz 15, jejíž ideologie se posuzuje opravdu obtížně.

Čtenáře Monitoru JM i Lidových novin laskavě upozorňuji na knížku Na tříkolce mezi tanky, která přináší výběr z mých textů z posledních pěti let i delší životopisný rozhovor se mnou z pera novinářky Anastázie Harris. Objednat ji lze zde.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz